Tag: SHBA

Deklarata e fortë e Phillips : SHBA, angazhim për demokracinë në...

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se...

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë merr porositë e fundit...

Yuri Kim, është emëruar nga kreu i Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump, si ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, pas largimit nga Shqipëria...

Deklarata e fortë nga SHBA: Shqipëria në drejtimin e gabuar, të...

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit, Robert Hand, thotë se kriza e shumëfishtë në Shqipëri ndodh në...

Hand: Këmbëngulja nga SHBA për vetingun e gjyqtarëve çoi në mosfunksionimin...

Për të parën herë gajtë këtyre viteve kemi një zë të fortë kritik nga Shtetet e Bashkuara për rolin që ka luajtur diplomat të...

Alarmi nga SHBA, Hand: Shqipëria si në kohën e diktaturës në...

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit, Robert Hand, thotë se kriza e shumëfishtë në Shqipëri ndodh në...

SHBA flet për përsëritje të zgjedhjeve: 30 Qershori i mohoi popullit...

Shtetet e Bashkuara flasin për përsëritje të zgjedhjeve duke u shprehur qartë se ky është një vendim që duhet të vijë nga institucionet shqiptare....

Kritikoi Trumpin, dorëhiqet ambasadori britanik në SHBA

Ambasadori britanik në Shtetet e Bashkuara, Kim Darroch, njoftoi të mërkurën dorëheqjen, duke shtuar se e kishte të pamundur të vazhdonte rolin e tij...

Paralajmërimi i fortë amerikan për Ramën, biseda telefonike…

Asistent sekretari për Euroazinë në Departamentin Amerikan të Shtetit, Ambasadori Philip T. Reeker, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama javën e...

SHBA paralajmëron: Nëse Maduro nuk ikën vetë, do ndërhyjmë ushtarakisht

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndërhyjnë ushtarakisht për të frenuar trazirat e...

Qëndrimi i fortë amerikan për krimin dhe korrupsionin në qeveri, reagimi...

Gjatë takimit entuziast të zhvilluar në Durrës, lideri i opozitës Basha ka komentuar edhe raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit. Basha kujtoi se...