Tag: Merkel

Pse Merkel zgjodhi Ursula von der Leyen dhe roli vendimtar i...

Auron DODI Debati për drejtimin e Komisionit Evropian (dhe të Bankës Qendrore Evropiane) mund të konsiderohet i mbyllur. Që prej momentit kur kryetarët e shteteve...

Merkel flet për zgjerimin e BE në Ballkan pasi përzë Ramën...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të premten se Bashkimi Evropian synon të mbështesë partnerët në Ballkanin Perëndimor në ardhmërinë e tyre evropiane dhe të...

Lajmi i fundit, ministrja e Merkel zgjidhet në krye të Komisionit...

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë zgjedhur krerët e rinj të disa institucioneve të bllokut prej 28-vendesh për të paktën pesë vitet e ardhshme, duke...

Sueddeutsche Zeitung: Zgjedhjet u anulluan, Rama kot shkon në Bruksel, Merkel…

Gazeta e njohur gjermane, Sueddeutsche Zeitung shkruan se kryeministri Edi Rama ishte në Bruksel për të takuar aktorët më të rëndësishëm të Brukselit. Këta...

Kreu i Bosnjes: Tani lojën e drejton Merkel, s’ka ndryshim kufijsh,...

Kreu i Këshillit të Ministrave të Bosnjes, Denis Zvizidiq, ka thënë se Aleksadner Vuçiq është i nervozuar me të pasi që në Berlin ka...

Merkel i tregon derën Ramës: Nuk ka hapje negociatash në Qershor

Kancelarja gjermane është treguar me prerë me Ramën kur ky i ka kërkuar hapjen e negociatave me BE-në në Qershor . Merkel i ka...

Kush do të jetë pasuesi i Merkel? Në CDU ka nisur...

Nën kujdestarinë e Kancelares gjermane, Annegret Kramp-Karrenbauer po përpiqet të dalë nga hija e mentores së saj dhe të humbasë nofkën që i ka...

Merkel i shkruan Mustafajt: Po ndjek me dëshpërim të madh debatin...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka dhënë përgjigje një letre të kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në të cilën ai ka...

Aspak izolacionist, Trump përballet me Kinën, Rusinë e Iranin, Gjermania i...

Thonin se kishin kuptuar Donald Trump megjithëse duke mos e kuptuar fushatën e tij dhe as nuhatur shanset e tij konkrete për fitore. Një...

I dërguari i Merkel i tregon “vijën e kuqe” Thaçit, reagimi...

Një deputet gjerman nga partia e Merkelit, Peter Beyer, ia ka bërë të qartë presidentit Hashim Thaçi qëndrimin e Berlinit rreth çështjes së ndryshimit...