Tag: Gjermania

Ambasadat gjermane përgatiten për fluksin e vizave të punës nga Janari,...

Deri më tani disa qindra mijëra punëtorë nga vendet e Ballkanit Perëndimor kanë ardhur në Gjermani të punojnë përmes Rregullores së Ballkanit të qeverisë...

Gjermania nuk tërhiqet, i përsërit Ramës kushtet për hapjen e negociatave:...

Konfirmimi i të ardhmes në BE të Ballkanit Perëndimor, (BP) nga Ambasadorja Schütz, në detyrën e saj të re, pas tre vitesh si përfaqësuese...

Për të parën herë Rama pranon se Merkel i ka vendosur...

Për të parën herë që nga dita e refuzimit të Shqipërisë nga Këshilli Europian për hapjen e Negociatave, Rama ka pranuar sonte se Gjermania...

Lehtësi për vizat e punës për në Gjermani nga Janari, çfarë...

Gjermania lehtëson kushtet për tu pajisur me vizë pune nga muaji Janar kur futet në fuqi edhe ligji i ri. Gjermania ka nevojë për...

Drafti i plotë: Dy hapat e Negociatave, kur qeveria Federale të...

Draft Kërkesë e grupeve parlamentare CDU/CSU dhe SPD Marrëveshje e përbashkët e Bundestag-ut dhe Qeverisë Federale mbi kërkesën për anëtarësim të Republikës së Shqipërisë në Bashkimin Evropian...

Gjermania: Hapim negociatat me Maqedoninë, 9 kushte Shqipërisë, nga zgjedhjet tek...

Bundestagu gjerman voton me 26 shtator për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Dokumenti që do të formulojë qëndrimin gjerman në Këshilllin e BE-së dhe...

Gjermania e prerë, këshilltari i Merkel: Rama drejton një qeveri mafioze,...

“Bota e qytetëruar të zgjohet, një Kolumbi në Europë është e paparnueshme!” është ky apeli Martin Henze, Kryekëshilltar i partisë së kancelares Merkel, drejtuar...

Gjermania, 1.3 miliardë euro për fëmijët e varfër, Rama, 2 miliardë...

Synimi është që të mbrohen nga varfëria familjet me të ardhura të pakta, tha ministri i Punës Hubertus Heil para Bundestagut. Ai e pati...

Deklarata e fortë zyrtare e Gjermanisë për Ramën: Para drejtësisë ata...

Një nga deklaratat më të forta zyrtare ka mbërritur nga Gjermania pas protestës së të enjtes të opozitës dhe pas djegies së mandateve nga...

Trump sulmon Macron: Franca nisi të mësojë Gjermanisht para mbërritjes amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump sulmoi të martën, me një seri postimesh në tëitter Francën dhe presidentin e saj Emmanuel Macron, duke përmendur sondazhet që...