Mpaket Shqipëria, bien lindjet, rriten vdekjet në tremujorin e parë 2017

Shtesa natyrore e popullsisë për tremujorin e parë 2017, pasqyron një rënie me 33,6%, në krahasim me tremujorin e parë 2016. Gjatë kësaj periudhe...

Në katër vite u trefishua numri i mjekëve të larguar nga Shqipëria

Largimi i mjekëve nga Shqipëria në katër vitet e fundit ka tronditur gjithë sistemin shëndetësor, ndërsa është shndërruar në një eksod të vërtetë që...

WWF: Vendimi i Gjykatës për HEC-et kërcënim për biodiversitetin në Valbonë

WWF Adria, një organizatë kryesore në mbrojtje të jetës së egër në botë, shprehu keqardhje për vendimin e Gjykatës në favor të HEC-ve në...

Banka Botërore, plakja në Ballkan shqetësuese për rritjen e ekonomisë

Rajoni i Ballkanit Perëndimor ku bën pjesë edhe Shqipëria po plaket me ritme të shpejta, teksa popullsia parashikohet të vazhdojë të rënie. Banka Botërore...

Prona, 400 vendime presin që të gjykohen në Strasburg

Shoqata për “Pronësi me Drejtësi” nuk do të heqë dorë nga kompensimi i pronave me vlerën e tregut edhe pse fatura e lartë perj...

Të fundit në rajon për shpejtësinë e internetit

Sa shpesh ju ka ndodhur që nuk keni pasur një lidhje të mirë interneti? Apo shpejtësia ju ka zhgënjyer? Apo më keq akoma ju...

“Veliera” rikthehet për gjykim në Gjykatën Administrative

Rikthehet për gjykim çështja “Veliera” në Durrës, e cila tashmë do të gjykohet në themel në Gjykatën Administrative. Dje është zhvilluar seanca përgatitore, ku...

Ja si policët e Veliajt dhunojnë një grua të moshuar dhe i grabisin qesen...

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrjetin social denoncimin mbi sjelljen e policisë bashkiake të Erjon Veliajt me qytetarët. Në videon e postuar shfaqen...

Varfëria, 62% e shqiptarëve të mbytur në borxhe joformale

Mijëra familje shqiptare marrin bukë dhe ushqime me listë në dyqanet e lagjeve ku banojnë, ndërsa e kanë të vështirë t'i shlyejnë huatë e...

Skandal, qeveria vendos: Të gjitha rrugët me pagesë

Një tjetër kosto shtesë pritet të rëndojë në xhepat e qytetarëve shqiptarë. Së shpejti, qeveria do të tarifojë edhe qarkullimin e automjeteve në disa...