Degradimi i spitaleve, kosto tetë herë më të larta për pacient se QSUT

Spitalet bashkiake të braktisura nga mjekët specialistë dhe vendasit u kushtojnë taksapaguesve shqiptarë disa herë më shtrenjtë për çdo pacient të trajtuar sesa spitalet...

Bashkitë çelën tenderat për zjarrfikëse pasi ranë zjarret

Fiks Fare denoncoi situatën katastrofike në të cilën ndodhet Shërbimi i Zjarrfikësve në vend. Në njërën dorë kazmën dhe në tjetrën fshesën, heronjtë pa...

Shqipëria rrezikon penalizimin nga Komuniteti i Energjisë

Sekretariati i Komunitetit të Energjisë paralajmëroi Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën për moszbatimin e rregullave për eficiencën e energjisë. Në një njoftim zyrtar të institucionit, që...

Qeveria braktis të papunët

Të jesh i papunë është e vështirë kudo, por në Shqipëri kjo mund të rezultojë dramatike. Statistikat zyrtare nga Instituti i Statistikave, tregojnë se ...

Banorët përplasen me kryebashkiakun e Ramës: Gjeni zgjidhje mos na sillni patate

Dritan Leli, kryetar i Bashkisë së Vlorës priste ta falenderonin në Novoselë, kur u shkoi banorëve të përmbytur me makarona, sheqer dhe miell. Në...

Vdekjet nga kequshqyerja rritje me 122 për qind më 2016

Përse vdesin shqiptarët? Sipas të dhënave të INSTAT një nga shkaqet më të frikshme të vdekjeve në Shqipëri vjen nga kequshqyerja. Niveli i lartë...

500 studentë të masterit me status të veçantë në Fakultetin Ekonomik kanë firmosur një...

500 studentë të masterit me status të veçantë në Fakultetin Ekonomik kanë firmosur një peticion drejtuar Kryeministrit Rama dhe ministres së Arsimit, Mirela Karabina...

Shqipëria, vendi me oraret më të zgjatura të punës në Europë

Duke iu referuar shifrave të INSTAT, gati 70% e meshkujve dhe 61% e femrave shqiptare punojnë më shumë se 40 orë në javë. Megjithatë,...

Protesta që edhe Rilindjen do ta shpëtojë nga dhimbjet e një modeli që po...

“Monitor” Është e kotë të kërkoni udhëheqës të protestës së studentëve këtë dhjetor, megjithëse ka përpjekje për ta përzier me qëllime pushteti. Ata nuk janë...

Nesër rikthehet i ftohti Siberian, temperatura -8 °C, reshje bore dhe furtunë

Temperatura të ulëta dhe reshje bore në zonat malore parashikojnë sinoptikanët për ditën e nesërme. RESHJET Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit: Sot pasdite...