“Veliera” rikthehet për gjykim në Gjykatën Administrative

Rikthehet për gjykim çështja “Veliera” në Durrës, e cila tashmë do të gjykohet në themel në Gjykatën Administrative. Dje është zhvilluar seanca përgatitore, ku...

Në katër vite u trefishua numri i mjekëve të larguar nga Shqipëria

Largimi i mjekëve nga Shqipëria në katër vitet e fundit ka tronditur gjithë sistemin shëndetësor, ndërsa është shndërruar në një eksod të vërtetë që...

Durrës, beteja mes betonit dhe qeramikës në kurriz të turizmit

Imagjinoni një qytet ku çdo ditë ankorohen qindra anije që kanë sjellë mallra nga Aleksandria, ku lulëzon tregtia dhe perandorët argëtohen nga trupat e...

Dermatoza “shpërthen” në Gjirokastër, ngordhin mbi 30 lopë

Mbi 30 krerë bagëti të imta dhe gjedhë kanë ngordhur për shkak të dermatozës nodulare në gjithë Qarkun e Gjirokastrës. Situata paraqitet alarmante edhe...

INSTAT gënjen për papunësinë

Teksa norma e papunësisë erdhi në një trend ulje në tremujorin e parë të 2016, një tregues që INSTAT publikoi për herë të parë,...

Farsa, makinat e vjetra ndotin ambientin. Po inceneratorët?

Qeveria është vënë në shërbim të koncesionarëve të makinave duke paralajmërur masa të ashpra ligjore ndaj importuesve të makinave. Ministri Klosi ka paralajmëruar se...

Kamza me pamje të re, Mziu inspekton punimet te pedonalja dhe qendra e qytetit

Së shpejti Kamza do të ketë një pamje të re. Bashkia ka nisur prej pak kohësh punimet të cilat vijojnë me intensitet për ndërtimin...

Protesta që edhe Rilindjen do ta shpëtojë nga dhimbjet e një modeli që po...

“Monitor” Është e kotë të kërkoni udhëheqës të protestës së studentëve këtë dhjetor, megjithëse ka përpjekje për ta përzier me qëllime pushteti. Ata nuk janë...

Si e falimentoi OSHEE turizmin në Bregdetin e Jugut

Kompania e shpërndarjes së energjisë elektrike e kishte “vëth në vesh” rregullimin e rrjetit, sidomos në bregdetin e Jugut. Për më shumë se dy...

Kur i çmenduri, çmend, Shqipëria në depresion, anketa: 60-70% e të rriturve kanë përjetuar...

Depresioni është një gjendje komplekse mendore dhe emocionale, e lidhur zakonisht me të qenët i trishtuar, humor të keq që ndikon negativisht tek produktiviteti...