Në krye të listës në Europë me 2120 vdekje nga ndotja e ajrit

Mbi 2100 persona humbin jetën çdo vit në vendin tonë si pasojë e ndotjes së ajrit. Specialistët e Shëndetit Publik dhanë alarmin për këtë...

Kanceri bën kërdinë, dy llojet e tumorit dhe shkaqet që po marrin shumë jetë...

Kanceri i gjirit është vrasësi numër një i grave, e për këtë janë ndërmarrë fushata të shumta sensibilizuese që gratë të kryejnë kontrolle të...

Bashkia Kamëz mbjell mbi 1 mijë pemë tek liqeni i Paskuqanit

Nisma e Bashkisë “Jepi jetë Kamzës – Dhuro një pemë” vazhdon të jetësohet dita-ditës duke gjetur mbështetjen e qytetarëve, bizneseve, OFJ-ve etj. Vetëm 3...

OBT: Shqipëria në grupin e vendeve me ekonomi të ulët

Organizata Botërore e Tregtisë ka publikuar një raport mjaft të zgjeruar ku jep profilin tregtar të 190 ekonomive të ndryshme të botës, mes të...

Kompania e akuzuar për “korrupsion” kërkon koncesionin e ndriçimit të qyteteve

Besar LIKMETA Më 27 prill, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për përcaktimin e Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë si autoriteti që do të administrojë...

Shqiptarët shpenzojnë për veshje 10 herë më pak se europianët

Një shqiptar shpenzon gati 10 herë më pak se një banor i Bashkimit Europian për veshje dhe këpucë. Përfundimi del nga krahasimi i të...

Përkeqësohet Indeksi i Lumturisë, të fundit në rajon, ia kalojmë vetëm vendeve të Afrikës

Kur vjen puna te lumturia, shqiptarët renditen të 109-tët nga 155 vende në të cilat është zhvilluar anketa e Indeksit të Lumturisë, duke lënë...

Inspektorët me profil juristi e historie

Kur blejmë diçka e marrim të mirëqenë, që pesha që shkruhet është e saktë. Këtë garanci në fakt, e kemi nga fakti që sistemet...

I hiqet ndihma ekonomike se kishte gomar, reagon qytetari: Gomarin e kam në Kryeministri...

Një nga kriteret e reja të qeverisë Rama për të përfituar nga ndihma ekonomike është që të mos kesh gomar. Se përse është vendosur...

Asnjë resort turistik, vetëm fshatra

Blerina HOXHA Pas më shumë se dy dekadash, sektori i turizmit nuk po gjen rolin që i takon në ekonomi. Ndërtimet kaotike në të gjithë...