Berisha publikon mesazhin e emigrantes nga Kukësi: Nuk duhet ndalur protesta, të mblidhet tan...

Mesazh i nje emigranteje nga Kukesi per Edvin Kristaq Rames! Lezoni mesazhin e saj. sb “Zoti Sali Berisha jam një kuksiane që jetoj në Itali. Më...

Matësat e ujit, kostoja do paguhet nga bizneset, 450 lekë në muaj

Entet private dhe furrat e bukës në kryeqytet do të paguajnë një tarifë mujore shtesë prej 450 lekësh në muaj, në faturën e ujit,...

Si po i zhduk Kumbaro monumentet e kulturës

Deputetja demokrate, historiania Valentina Duka, ka denoncuar sot zhdukjen përfundimtare nga harta e monumenteve të kulturës, dy urave të trashëguara 200-300 vjeçare si pasojë...

Mjekët në emigrim, Shqipëria me më pak doktorë në rajon

Sistemi shëndetësor publik vuan nga numri i pamjaftueshëm i profesionistëve. Krahas mungesës së financimeve, mësohet se shkak për këto zhvillime është bërë edhe emigracioni...

Në Gjykatë HEC-et e Valbonës, Ambasada gjermane: Zona është unike, të ruhet

Gjykata Administrative ka nisur shqyrtimin e kërkesës së banorëve të fshatit Dragobi për pezullimin e punimeve për ndërtimin e dy hidrocentraleve në Valbonë. Në...

Voltana Ademi: Familjet në nevojë po nxirren nga skema e ndihmës

Ligji i ri i ndihmës ekonomike është kontestuar edhe nga kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi. Përmes një deklarate për median, Ademi, në...

Mijëra automjete pa kontroll teknik qarkullojnë në rrugët e Shqipërisë

Shpejtësia e lartë apo mungesa e sinjalistikës nuk janë të vetmet rreziqe në rrugët e Shqipërisë. Automjetet që qarkullojnë pa një kontroll teknik, janë...

Edhe INSTAT i Ramës e pranon: Familjet shqiptare po varfërohen

Familjet shqiptare rritën më 2015 shpenzimet për konsumin e ushqimeve me 4,4 pikë përqindje në krahasim me 2014-n. Tendenca për të ulur shpenzimet e...

INSTAT: 90% e punonjësve të pakënaqur me pagat

INSTAT për herë të parë realizoi gjatë vitit 2016, Anketën e Kënaqësisë së Punonjësve. Burimet zyrtare të institucionit pohuan se, kjo anketë pati si...

Shqiptarët gjenerojnë më shumë plehra se rajoni e Europa Lindore

Shqiptarët gjenerojnë më shumë mbetje urbane se vendet e rajonit dhe shtete të tjera të Europës, si Republika Çeke, Estonia, Sllovakia, Rumania, Hungaria, Sllovenia...