“Vezët lluka” të luftës kundër informalitetit; 8 muaj hetime për kotecin e pulave

Arben VELO Caci Dhamo dhe e shoqja Zoica besojnë se rindërtimi i kotecit të shpendëve u ka sjellë ters; vezët e shtruar për zogj kanë...

Dështimi i reformës territoriale

Kur qeveria jetëzoi reformën e re territoriale, pati si qëllim kryesor rritjen e miradministrimit në shpenzimet e pushtetit lokal. Përqendrimi në 62 njësi i...

Si po rikthehen piramidat, janë 4 mijë të mashtruar

“Monitor” Pas bursave online, kursimet e qytetarëve shqiptarë po kërcënohen nga skemat të mundshme  mashtrimi “Ponzi”. Të joshur nga premtimet për superfitime, shumë të rinj...

Bashkitë e majta, rekord në tarifat e larta për ujin

Familjarët në qytetin e Korçës janë ata që paguajnë tarifën më të lartë për m3 për ujin e pijshëshëm, ndërsa Bulqiza është qyteti që...

“Shthuren” familjet, rriten divorcet, abortet dhe vdekjet, ulen lindjet më 2015

Popullsia e vendit është futur në një proces gati degradues prej divorceve në rritje, numrit të lartë të vdekjeve, rënies së lindjeve, aborteve të...

Raporti: Femrat lënë fshatrat dhe zbresin në qytete

Dinamikat e popullsisë për vitin 2015 tregojnë për një zhvendosje të popullsisë drejt zonave urbane, por kjo tendencë rezulton të jetë më e theksuar...

Mziu pret përfaqësues të qeverisjes vendore nga Britania e Madhe

Kryetari i Bashkisë Kamëz, Xhelal Mziu, priti dje përfaqësues të qeverisjes vendore nga Britania e Madhe dhe Kosova për çështjet e inovacionit dhe informimit....

Protesta para kryeministrisë, ARMO-s, mjerimi i 1200 punonjësve 10 muaj pa paga

Teksa Parlamenti po ziente nga debatet e deputetëve me njëri-tjetrin, pakkush e kishte mendjen pak metra më tej, aty ku dje paradite kishte zbritur...

Rriten me 8.8% veprat penale të krimit kompjuterik

Me sofistikimin e teknologjisë, “përparojnë” dhe metodat e vjedhjeve e mashtrimeve. Tashmë nuk duhet të ruash vetëm kuletën, apo sende të tjera me vlerë,...

Reagon Bashkia Kamëz: Veliaj dordolec bastard, hoqi nga ndihma ekonomike 6 mijë familje

Bashkia Kamëz ka reaguar sot ndaj kreut të Bashksië së Tiranës, Erion Veliaj për racizmin ndaj banorëve të Kamzës. Në një njoftim për shtyp...