Pse në Shqipëri pagat janë më të ulëtat në rajon?

Orientimi i investimeve të huaja në tregun ballkanik lidhet me një sërë arsyesh, mes tyre dhe kostoja e ulët e fuqisë punëtore. Hendeku mbetet...

Dosja “K”, 31 pinjollët e krimeve të diktaturës

Po fshihen krimet e mëdha për të spostuar vëmendjen tek peshqit e vegjël të diktaturës. “RD” do të bëjë transparencë të plotë për këto...

Basha me Vetëvendosjen: Bashkërendim dhe jo amatorizëm

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti dje në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosja, Visar Ymeri dhe kryetarin e grupit parlamentar të kësaj...

Rama përjashton diasporën e Kosovës

Kosova shpërthen në kritika ndaj Shqipërisë për Samitin e Diasporës që po mbahet në Tiranë. Përfaqësuesi i Prishtinës zyrtare, zv/ministri i Kulturës, Rexhep Hoti,...

Basha-Schmidt: Zgjedhjet, sfida më e madhe e vendit

Ministri gjerman i Agrikulturës dhe Ushqimit, Christian Schmidt garantoi dje kryetarin e opozitës, Basha se partia e tij do të jetë në krah të...

Rama zhduk fotografinë e Havzi Nelës nga bunkeri

Muzeu u inagurua mes protestave të të persekutuarve nga regjimi komunist. Një dron me një pankartë, në të cilën shkruhej "Edvin Kristaq Rama kërko...

Mesazh për bashkëatdhetarët në samitin e Diasporës

Lulzim BASHA Të dashur bashkatdhetarë, Dëshiroj t'ju uroj mirëseardhjen në atdhe dhe t'ju përshëndes përzëmërsisht. Këto ditë që ju jeni këtu, Shqipëria është më e plotë,...

Varfëria, shqiptarët jetojnë me 500 lekë/dita

Për herë të parë në më shumë se dy dekada, fondi për konsum ushqimor i shqiptarëve ka pësuar rritje në raport me shpenzimet e...

PD, kallëzim penal për Beqen

Ilir Beqaj do të duhet të përballet në Prokurori me akuzën e shpërdorimit të detyrës, pas shkarkimit me telefon që i bëri vartësit të...

Rama nxjerr me dhunë mësues e nxënës në miting

Edi Rama ka urdhëruar mbylljen e shkollave dje në qarkun e Kolonjës, me qëllim nxjerrjen e mësuesve dhe nxënësve në mitingun përmbyllës elektoral që...