Shqipëria, regjim hibrid, me problem të korrupsionit në qeveri

Në një sistem vlerësimi ku 1 është niveli më i lartë i demokracisë dhe 7 më i ulëti, Shqipëria vazhdon të konsiderohet një qeveri...

BB: 1.4 milionë ushtria e të mjerëve në Shqipëri

Shqipëria është zhytur në mjerim. Ushtria e të varfërve në vend është sot më e madhja, që nga rënia e komunizmit. Banka Botërore thotë...

Rrëfimi i korrierit: Tonelatat e drogës të Ndonit të Këlcyrës

Kryetari i Bashkisë Këlcyrë, Klement Ndoni është përfshirë në trafikun e drogës drejt Greqisë. Denoncimi publik është bërë nga një qytetar nga Përmeti, Bardhi...

Nga dekriminalizimi tek zgjedhjet, 5 pikat e platformës së opozitës

Garantim i votës së lirë, i numërimit të votës, financimi i partive, zbatimi i dekriminalizimit dhe garantim i lirisë së medias. Këto janë pesë...

Shkeljet dhe afera kriminale me helikopterin e Gjeneralit

Një ish-komandand i Regjimentit të Helikopterëve ka denoncuar dje shekljet e rënda ligjore dhe aferat kriminale të ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe Komandandit...

Rama, shembull i trukimit të zgjedhjeve edhe në Francë

Rama ka hyrë tashmë në historinë e së majtës europiane, por edhe më gjerë si simbol i trukimit dhe manipulimit të zgjedhjeve. Alarmi ka...

Si e manipuloi Rama referendumin

Referendumi së pari ka ngjallur hije dyshimi, sepse nga votimi janë përjashtuar së paku 18 mijë socialistë ose gati 20% e zgjedhësve potencialë. Në korrik...

Basha: Dalja nga kriza vjen përmes programit të PD

Kryetari i PD, Basha ka reaguar në lidhje me deklaratat e Ramës mbi situatën ekonomike në vend ndërsa ka renditur me shifra situatën dramatike...

Policia e arrestoi me dhunë si protestues, Metko: Ja provat që nuk isha në...

Geraldo Metko denoncon se si forcat e policisë të urdhëruara nga Saimir Tahiri e rrëmbyen të hënën e 28 marsit, ditë kur qindra qytetarë...

Që Bolino të lehë, Rama i jep biznesin e BunkArt

Qeveria shqiptare ka lidhur një kontratë qiraje me një OJF të quajtur “Qendra URA” dhe i ka kaluar kësaj të fundit në administrim veprën...