Epoka e Donald Trump

Ana Palacio Në tragjedinë klasike greke “The Bachae”, perëndia Dionis, i nxitur nga etja për hakmarrje, lufton kundër mbretit kokëfortë dhe mendjengushtë Penteus, për shpirtin...

Paratë e gatshme po rrezikojnë botën

Kenneth Rogoff Bota është e mbushur me para të gatshme, me bankat e mëdha qendrore që pompojnë çdo vit qindra miliardë dollarë, kryesisht në prerje...

11 shtator, kronika e një dite terrori

Mohammed Atta në një motel të Portland, ora 00.00 në Itali (ora 18.00 e 10 shtatorit në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara). Mohammed...

A jetojmë në realitetin virtual?

Brian Witworth Realizmi fizik është pikëpamja se bota fizike që ne shohim është e vërtetë dhe ekziston e vetme në botë. Shumica e njerëzve e...

Lista e zezë e Hollivudit

Nga fundi i vitit 1950, publiku amerikan i trembej kaq shumë rrezikut komunist sa 68 për qind e tij kërkonte që Partia Komuniste në...

Putini nuk do që Donald Trump të fitojë

Christopher Smart Eshtë e mundur që kur Presienti rus, Vladimir Putin, ngre sytë nga yjet në qiell gjatë natës dhe imagjinon botën e ëndrrave të...

Franca dhe burkini

Ian Buruma Ka pasur shumë debate kohët e fundit në lidhje me një grup të vogël grash myslimane, që zgjedhin të lahen në plazhet franceze...

Kina, motori ekonomik i botës

Stephen S Roach Përkundër gjithë gjërave që thuhen në lidhje me ngadalësimin ekonomik të Kinës, ekonomia kineze mbetet kontribuesi i vetëm më i madh në...

Largimi përfundimtar i Berlusconit

Jacopo Barigazzi Një muaj përpara se të mbushë 80 vjeç, Silvio Berlusconi ka bërë një seri lëvizjesh të papritura, duke lënë të kuptohet se një...

Xhungla me emrin “Calais”

"Në këtë situatë, ata nuk dinë çfarë të bëjnë më. Hipin në kamion, e hapin dhe kacavirren brenda". Olivier Beaubart është njëri prej shumë...