5 aleatët e Amerikës në epokën e Trumpit

Ian Bremmer Pas zgjedhjeve më të pazakonta të historisë moderne të Shteteve të Bashkuara, u zgjodh edhe presidenti më pak tradicional. Elita globale shumë shpejt...

Vladislav Surkov dhe “putinizmi”

Rikthimi i Vladislav Surkovit në rrethin presidencial sigurisht që nuk ka pasur efektin e tronditjes së linjave drejtuese të politikës së jashtme të Federatës...

Portugalia, një objektiv i veçantë i investimeve kineze

Më 16 shtator Kryeministri kinez, Li Keqiang është ulur në bazën ajrore të Lajes në Ishujt Azore, bashkë me gruan dhe me 8 eksponentë...

Jehonat rumune të gjeopolitikës globale

Evenimentet e fundit politike rumune përfaqësojnë një refleks të krizës gjeopolitike globale që është manifestuar në fazën finale të fushatës elektorale amerikane dhe pas...

Presidenti vlerëson 8 aktorë të mëdhenj

Në një ceremoninë solemne të zhvilluar dje në institucionin e Presidentit të Republikës, ku ishin të pranishëm artistë dhe aktorë, ministrja e Kulturës, Mirela...

“Fox News”: Si e pushtoi Xhorxh Soros USAID-in

Prestigjiozja amerikane “Fox News” i ka kushtuar një artikull të gjatë çështjes Soros dhe financimeve të dyshimta, që po përfliten në “Washington”. Pas deklaratave...

Bota ka nevojë për Bashkimin Europian

Javier Solana Bota ka nevojë për Bashkimin Europian, sot më shumë se kurrë. Pavarësisht nga kriza e fundit dhe goditjen e rëndë që mori prej...

”Si e vura litarin në grykën e diktatorit”

Forca të shumta Speciale, të Ruajtjes së Rendit dhe të Ndërhyrjes së Shpejtë, të pajisura me skafandra kauçuku, shkopinj gome, gaz lotsjellës dhe qen...

Shembulli i rezistencës rumune

Judy Dempsey Si një reportere gjatë viteve 1980, kur lideri komunist i Rumanisë, Nicolae Ceausescu e drejtonte vendin me grushtin e hekurt, më kanë ngelur...

Bibi, Donald dhe Jared

Elliot Abrams Këtë javë, kryeministri i Izraelit vizitoi Washingtonin për t’u takuar për herë të parë me presidentin e ri. Të dy liderët kanë një...