Një epokë e re, një lidership i ri

Fred H. Hutchison Pak kohë pasi kalimit të orës 12 të 20 janarit 2017, Donald J. Trump do të vendosë dorën e tij mbi një...

Si u pagua agjenti britanik për “prostitutat” e Trump

CIA apo “CNN”-i? Kush do ta fitojë betejën “James Clapper dënon rrjedhjen e lajmeve dhe siguron Trump për besnikërinë e tij: komuniteti i inteligjencës është...

Clapper tërhiqet dhe mohon autorësinë e raportit kundër Trump

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Zbulimit, James Clapper tha të mërkurën se i kishte thënë presidentit të zgjedhur Donald Trump, se dokumenti me pretendimet...

Dashuri dhe herezi në epokën e modernizmit të “lëngshëm”

Zygmunt Bauman është ndoshta sociologu më i njohur bashkëkohor. Gjatë viteve të fundit ka botuar një breshëri titujsh mjaft të suksesshëm në Europë. Me...

Ekipi i Trump: Soros kërcënim për sigurinë kombëtare

Donald Trump ka në plan të akuzojë miliarderin elitist Xhorxh Soros duke e quajtur “kërcënim për sigurinë kombëtare” kur të marrë në dorë pushtetin...

Sfidat më të mëdha të presidentit Trump

Justin FISHEL Më 20 janar, Donald Trump do të jetë zyrtarisht presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara dhe do të nisë qeverisjen e vendit,...

Turqia dhe Trump

Barack Obama, Joe Biden, John Kerry, Hillary Clinton. “Ja emrat që nga sot e prapa do të fshihen nga rendi i ditës”. Mediat proqeveritare...

Tre skenarët për largimin e Putinit

Marcel H. Van Herpen Kohët e fundit ka pasur spekulime në shtyp rreth një abdikimi të mundshëm nga dora e fortë e Rusisë, Vladimir Putin....

Trashëgimia e dështimit

David Greenberg Largimi i afërt i Barack Obamës nga Shtëpia e Bardhë ka bërë që shumë njerëz të rimendojnë për trashëgiminë që ka lënë pas....

Përse europianët po lexojnë përsëri Cvajgun?

Pas këtyre viteve të trazuara në Europë është rikthyer edhe një herë gjuha e ashpër e viteve 1930. Lidhja e besimit ndërmjet shteteve është...