Bota në epokën e Trumpit

Carl Bildt WASHINGTON, DC – Votuesit e zemëruar amerikanë, që ndihen të anashkaluar prej establishmentit në Uashington, e kanë thënë fjalën e tyre. Një botë...

Ballkani, mes të ardhmes dhe fantazmave të kaluara

“Geopolitica” Marrëveshja e Dejtonit e 1995 ia arriti në qëllimin e paracaktuar: të mbyllë plagët e përgjakshme të shkaktuara nga përleshjet vëllavrasëse në vitet e...

Gara hapësinore për eksplorimin e Marsit dhe planet për 2020

Gara e parë për hapësirën, vuri përballë njera tjetërës Shtetet e Bashkuara dhe atë që njihej atëhere si Bashkimi Sovjetik, se kush do të...

Fan Noli tjetër që nuk njihni

(Politika, 1 korrik 1924, f.1) Më 1 korrik 1924 botohet një biografi e Nolit me titullin “Kush është Fan Noli?”, që ishte huazuar nga gazeta...

Macron-Merkel dhe projekti europian

Thorsten Benner, Thomas Gomart Në muajin mars, disa fotografi që qarkullonin në shtypin ndërkombëtar, kishin kapur dy të ardhmet e mundshme të marrëdhënies së Francës...

Flluska vdekjeprurëse e demokracisë së re

Damiano PALANO Diskutimi i fundit si President i Barack Obamës, i mbajtur në Chicago më 10 janar 2017, ka kaluar pothuajse pa u vënë re,...

Fjalimi që shkundi politikën

Robert W. Merry Fjalimi vjetor i Presidentit Trump përpara Kongresit mbrëmjen e së martës tregoi ai nuk ka mbaruar së shkunduri politikën në Uashington. Presidenti...

Shembja e Teatrit/ Alfred Trebicka i përvishet Ramës: Nuk ke hallin e Teatrit, por...

Aktori i njohur, Alfred Trebcka shprehet se prezantimi i projektit të ri për Teatrin Kombëtar rreth dy javë nga kryeministri Rama ngre dyshime. Duke...

Rënia tragjike e medias britanike

Steven Barnett Ndërmjet gazetarëve e reporterëve më të famshëm në Mbretërinë e Bashkuar ekziston prej kohësh një bindje se Britania ka gazetarinë më të mirë...

Oligarku i Ramës tek Teatri! Lidhja e firmës daneze BIG me Kryeministrin

Fusha shpk do të jetë ndërtuesi i godinës së re të Teatrit Kombëtar dhe përfituesi i tokës publike për të ndërtuar godina të larta...