Hakmarrja në internet

Ka hakmarrje edhe në internet. Me një foto të vjedhur, me një video sikletosëse të postuar pa autorizim, me një bisedim që duhet të...

Akademia Suedeze mbron vendimin për shkrimtarin Peter Handke

Akademia Suedeze ka mbrojtur vendimin e saj për dhënien e çmimit Nobel në Letërsi, shkrimtarit austriak Peter Handke, duke shtuar se “ai bëri deklarata...

Marrëdhënia midis Londrës dhe Uashingtonit nuk ka qenë kurrë edhe aq speciale

Interesat e Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar nuk janë më përputhura përsosshmërisht, pasi ndërsa të parët mbeten perandori, e dyta e ka...

Zhgënjimi i madh i Brexit

PIERRE VIMONT Kur Theresa May foli për Konferencën e Partisë Konservatore në vitin 2016 për çështjen e votës së Britanisë së Madhe më 23 qershor...

Spiuni i ardhur nga Lindja

Asnjë agjent sekret i Gjermanisë Lindore, deri në atë moment, nuk kishte arritur të afrohej aq shumë me dhomat e pushtetit të Gjermanisë perëndimore....

Kur të vdes

Nga Havzi Nela Kur te mesoni se kam vdeke, Kur te thoni: "Ndjese paste!" A e dini se cfare kam hjeke Une, poeti zemerzjarrte? Kur te pyesni: "Ku e ka...

30 vjet pa dramaturgun, aktorin dhe mësuesin Hekuran Zhiti

Nga grupi i miqve 30 vjet më parë, në 15 mars, mbylli sytë përgjithmonë autori i shumë komedive dhe dramave, por dhe i satirave në...

Fundi i ëndrrës kurde

Destabilizimi i shkaktuar në Lindje të Mesme nga humbja e ISIS-it Sfida e paraqitur nga ISIS bashkonte si koalicionet laramane që luftonin në Irak e...

Një revolucion i paparë, progresi

Joel Mokyr Cili është shpjegimi për përmirësimin marramendës të kushteve të jetesës që kemi asistuar në këto dy shekujt e fundit? Kur nis e arsyetohet...

Një shqiptar në podiumet e teatrit belg…

Elona Zhana «Çdo gjë ka filluar dy vite e gjysëm më parë kur Zenel Laçi, me nje dosje plot shkrime poshtë krahu, mes të cilave...