Vjena, qyteti më i mirë në botë për të jetuar

“BBC” Kryeqyteti i Austrisë sapo ia ka kaluar 229 qyteteve të tjera në botë, duke u shpallur si qyteti më i mirë në botë për...

Kush janë interpretuesit psikologjikë të ëndrrave?

Andrew Pacholyk 1. Sigmund Frojd Frojdi mbetet njëra nga figurat më me ndikim të shekullit XX. Gjetja themelore e Frojd se mendjet tona ruajnë kujtimet dhe...

Agjenti i influencës

Soft power është një modalitet i shprehjes së fuqisë, larg nga format klasike e manifestimit të forcës, që mund t’i mundësojë një shteti, kryesisht...

Më shumë se pavarësi: Polonia dhe viti 1918

Polonia e rifitoi pavarësinë e saj pas Luftës së Parë Botërore. Pavarësisht se zhvilloi shumë vizione të shumëfishta ambicioze, ajo dështoi që të rikrijoi...

Kush është Carles Puidgemont?

Emri: Carles Puidgemont Shtetësia: Spanjolle Ditëlindja: 29 dhjetor 1962 Roli: President i Generalitat de Catalunya Carles Puigdemont i Casamajó është Presidenti në fuqi i Katalonjës nga 12 janari...

Printi apo dixhitali? Jetë të gjatë gazetës

Michael Rosenwald Roger Fidler është një pararendës i gazetarisë dixhitale. Në fillim të viteve tetëdhjetë shkroi një libër mbi të ardhmen e informacionit. Kur ua...

Brazili i Jair Bolsonaro

Duke filluar nga 1 janari 2019 Jair Bolsonaro do të jetë Presidenti i ri i Brazilit. E konfirmojnë rezultatet e balotazhit e së dielës...

Sot nis beteja për 7 kullat prapa Teatrit Kombëtar, Ministrisa e Kulturës blen pronat

Ditën e sotme është parashikuar mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës për të diskutuar dhe votuar edhe kalimin e tokës pas Teatrit Kombëtar në...

Nëse Joseph Conradi do të kishte rrëfyer 11 shtatorin…

Christian Salmon 11 shtatori nuk është vetëm, siç thuhet zakonisht, data e lindjes së shekullit XXI, është edhe akti inaugurues i një lufte të një...

AFP: Si e kanë shkatërruar islamikët Palmirën

Statuja të çara, mure të shkatërruara të tempujve, mure të shkarravitura: qyteti antik sirian i Palmiras tregon plagët pas dhjetë muajsh nën sundimin e...