Një foto dhe …disa rreshta – Sadri Ahmeti

Qerim VRIONI  Me piktorin dhe poetin Sadri Ahmeti (Vuthaj, Mali i Zi, 23.3.1939-Tiranë, 24.6.2010), isha njohur në një ekspozitë pikture në Galerinë e Arteve të...

Sebastian Kurz, politikani me fytyrë fëmije i Vjenës

Austria hyn në rrugën e zgjedhjeve të parakohshme, pasi ministri i Jashtëm i saj, Sebastian Kurz ka zgjedhur që t’i japë fund koalicionit të...

Furçet neveritëse të Mamaqit për Velinë dhe një kujtesë për Ardit Gjoklajn

Dëgjesa e kryebashkiakut Veliaj me aktorët e teatrit, u shoqërua me një incident ditën e sotme. Ishin të rinjtë e opozitës të cilët e...

I pandalshmi Donald Trump

Telefonata me Taivanin, udhëtimi në Indianapolis, fluturimi tek Nigel Farage, takimi me Al Gore, nuk janë gjë tjetër veçse fillimi. Për të qenë të...

Në ndihmë të Lindjes së Mesme

Ishac Diwan Sot në Liban, janë të dukshme të gjitha simptomat e trazirave aktuale në Lindjen e Mesme. Refugjatët e sapoardhur nga Siria dhe Iraku...

Dua Lipa, si e nisi karrierën këngëtarja shqiptare, kënga e saj hit që është...

“Deri një vit më parë do ju falej, nesë nuk kishit dëgjuar për këngtëaren Dua Lipa, ndërsa sot ajo është një emër mjaft i...

Lufta e narkosve në Amazonë

Alexander Busch Diçka nuk shkon në fshatin Boa Frente, në pyllin tropikal të Brazilit. Disa dhjetëra kasolle prej druri, në një zonë mbi lumin Madeira,...

Sopranoja me famë botërore revoltë ndaj Ramës: E turpshme të mos ketë Shqipëria Teatër

Beteja e artistëve të Teatrit Kombëtar me kryeministrin Rama dhe ministren e Kulturës Mirela Kumbaro, po merr nota tragjike çdo ditë e më shumë....

Trump po unifikon republikanët

Hugh Hewitt Donald Trump si kandidat nuk arriti të kishte shumë mbështetje nga sistemi republikan i politikës së jashtme, ndërsa presidenti i zgjedhur, Donald Trump,...

Rex Tillerson mund të jetë i duhuri

“The Economist” “Një diplomat që është i aftë të nxjerrë edhe naftë”. Kështu e ka përshkruar Reince Priebus, shefi i ardhshëm i stafit të Donald...