Sa e sëmurë është Hillary Clinton?

Pneumonia e Hillary Clinton-it mund të bëhet përcaktuese për garën për Shtëpinë e Bardhë? Është një risi e papritur, hap shumë skenarë të rinj....

Ku ka ngecur rrjedha e parasë?

Në ditët e sotme, debati mbi pabarazinë fokusohet shpesh në grumbullimin e pabarabartë të të ardhurave dhe pasurisë tek një përqindje shumë e vogël...

Epoka e Donald Trump

Ana Palacio Në tragjedinë klasike greke “The Bachae”, perëndia Dionis, i nxitur nga etja për hakmarrje, lufton kundër mbretit kokëfortë dhe mendjengushtë Penteus, për shpirtin...

Paratë e gatshme po rrezikojnë botën

Kenneth Rogoff Bota është e mbushur me para të gatshme, me bankat e mëdha qendrore që pompojnë çdo vit qindra miliardë dollarë, kryesisht në prerje...

11 shtator, kronika e një dite terrori

Mohammed Atta në një motel të Portland, ora 00.00 në Itali (ora 18.00 e 10 shtatorit në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara). Mohammed...

A jetojmë në realitetin virtual?

Brian Witworth Realizmi fizik është pikëpamja se bota fizike që ne shohim është e vërtetë dhe ekziston e vetme në botë. Shumica e njerëzve e...

Lista e zezë e Hollivudit

Nga fundi i vitit 1950, publiku amerikan i trembej kaq shumë rrezikut komunist sa 68 për qind e tij kërkonte që Partia Komuniste në...

Putini nuk do që Donald Trump të fitojë

Christopher Smart Eshtë e mundur që kur Presienti rus, Vladimir Putin, ngre sytë nga yjet në qiell gjatë natës dhe imagjinon botën e ëndrrave të...

Franca dhe burkini

Ian Buruma Ka pasur shumë debate kohët e fundit në lidhje me një grup të vogël grash myslimane, që zgjedhin të lahen në plazhet franceze...

Kina, motori ekonomik i botës

Stephen S Roach Përkundër gjithë gjërave që thuhen në lidhje me ngadalësimin ekonomik të Kinës, ekonomia kineze mbetet kontribuesi i vetëm më i madh në...