Misteret kuantike

Fitues të çmimit Nobel për fizikë kanë dëshmuar larg çdo dyshimi se bota fizike është një oqean i madh energjie, e cila materializohet dhe...

Fillesat e universit tonë

Koha dhe hapësira mund të përkulen dhe të shformohen. Nevojitet një sasi e madhe materieje dhe energjie, për të krijuar shformime të tilla, por...

Arti i lidershipit të hijshëm?

David Brooks, “New Yok Times” Kohët e fundit kam menduar shumë për eksperiencën. Donald Trumpit i mungon eksperienca politike dhe marrëzia që shkakton mungesa e eksperiencës...

Përse nuk mbahen mend librat dixhitalë?

Nëse ju dhurojnë një libër elektronik për ditëlindje dhe nëse ju pëlqen leximi artistik përveç atij shkencor që mund t’ju duhet për shkollë apo...

Përse Moska nuk e do Hilarin presidente?

“Nëse Hilari Klintoni zgjidhet presidente, atëherë bota do ta mbajë mend 25 gushtin 2016, si ditën kur ajo nisi Luftën e Dytë të Ftohtë”,...

Fushata e mosbesimit

David Brucks E gjithë fushata presidenciale amerikane është shoqëruar nga një shpërthim përvëlues mosbesimi. Të dy kandidatët kryesorë, Hilari Klinton dhe Donald Tramp janë shumë...

Në ndihmë të Lindjes së Mesme

Ishac Diwan Sot në Liban, janë të dukshme të gjitha simptomat e trazirave aktuale në Lindjen e Mesme. Refugjatët e sapoardhur nga Siria dhe Iraku...

Shëndeti i Klinton dhe tërheqja në një pikë kritike të fushatës

Lisa Lerer, Ken Thomas Shtëpia e Bardhë u zhyt në skandal. Demokratët u përballën me zgjedhje të ashpra në mes të mandatit dhe Hillary Clinton,...

Politika e jashtme, ku ngjasojnë Trump e Obama?

Asnjë politikan amerikan, pavarësisht përkatësisë politike, nuk kishte shprehur asnjëherë kaq qartë atë që shumë në fakt shpesh e kanë kujtuar: Shtetet europiane duhet...

Sekreti i superjahtit St. Princeshë Olga

Në vitin 2013, Oceanco, një nga ndërtuesit kryesorë të jahteve në Holandë, lançoi një krijim të ri luksoz, një superjaht 85 metra me emërtimin...