Gjermanët vazhdojnë të zgjedhin Angela Merkel

Heribert Prantl Sikur të ishin mbajtur 10 javë më parë, zgjedhjet për Parlamentin e landit të Rinit Verior–Vestfalisë do të kishin pasur një rezultat krejtësisht...

Teatri/ Artisti italian, Albano: Gjërat që kanë histori nuk duhen shembur, por restauruar!

Në një intervistë ekskluzive për Fax News artisti italian ka folur për shembjen e Teatrit dhe ka rrëfyer gjithashtu edhe përvojën italiane në kulturë. Ai...

”Ulja e taksave nga Trump? Është reformë e kapitalizmit

“Corriere della Sera” “Më shumë se një reformë fiskale është një reformë e kapitalizmit. Në bazën e saj është një projekt gjeopolitik i rilançimit të...

Tre skenarët për largimin e Putinit

Marcel H. Van Herpen Kohët e fundit ka pasur spekulime në shtyp rreth një abdikimi të mundshëm nga dora e fortë e Rusisë, Vladimir Putin....

Beteja për Teatrin, Trebicka: Nuk është problemi te arkitektura por tek kullat, ne do...

Aktori Alfred Trebicka ka dalë hapur kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Trebicka shprehet se Teatri duhet të ruajë identitetin. "Ne do të rezistojmë. Jemi...

Rita Ora vjen në Prishtinë për 10-vjetorin e pavarësisë

Këngëtarja më famë botërore, Rita Ora do të marrë pjesë në manifestimin qendror që do të organizohet në Prishtinë, për 10-vjetorin e pavarësisë së...

Një aktoruc që prostituon me artin në prehërin e pushtetit

Nga Ergys Mërtiri Pashë nje lajm ku aktori Erion Isai qenka nxehur shumë se disa nga aktorët që po rezistojnë për të mbrojtur Teatrin u...

Merkel në Kinë për të kërkuar bashkëpunim

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar Kinën, duke kërkuar bashkëpunimin e vendit eksportues më të madh të botës teksa Presidenti Donald Trump vazhdon të...

Pse jam dakord me Trump për Iranin

Me vendimin për të braktisur UNESCO-n dhe decertifikimin e marrëveshjes lidhur me bërthamoren iraniane, Amerika e Donald Trump konfirmon se ka zgjedhur Izraelin si...

Pse sauditët kanë nevojë tani për Shtetet e Bashkuara

Corriere della Sera “Një diskutim shumë i rëndësishëm ai i Donald Trump në Riad. Për të, që kërkon të bindë amerikanët dhe elektoratin e tij...