Kur komunistët hynë në Shkodër: Flamujt jugosllavë valaviteshin në çdo rrugë, jehonte kënga “Ide...

Nga: At Zef Pllumi (pjesë nga vepra “Rrno vetëm për me tregue” 28 Nandori 1944, qe nji ditë e ftohtë, e zymtë, ndoshta mâ e...

Shkrimtari nobelist Albert Kamy është vrarë nga KGB-ja!?

Gjashtëdhjetë vjet pasi laureati francez i çmimit Nobel për Letërsi vdiq në një aksident automobilistik në moshën 46-vjeçare, një libër i ri pretendon se...

Akademia Suedeze mbron vendimin për shkrimtarin Peter Handke

Akademia Suedeze ka mbrojtur vendimin e saj për dhënien e çmimit Nobel në Letërsi, shkrimtarit austriak Peter Handke, duke shtuar se “ai bëri deklarata...

Shkencëtari i famshëm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithçka. Ja provat”

Michio Kaku është i njohur për kontributin e tij intensiv në shkencë, një nga shkencëtarët më të njohur dhe të respektuar, është një fizikan...

“Europa Nostra” merr në mbrojtje Teatrin Kombëtar: Një nga 14 veprat e rrezikuara në...

Europa Nostra ka futur Teatri Kombëtar të Shqipërisë në listën e 14 vendeve që janë më të rrezikuara gjatë vitit 2020. Bëhet fjalë për...

Eqrem bej Vlora për Avni Rustemin: Vrasës i pabesë, që kapardisej në Tiranë si...

Nga të paktët që hedh poshtë atentatin e Avni Rustemit, madje e ul figurën e vetë Avniut duke e quajtur “karagjoz politik”, është personaliteti...

Macron dhe Rusia: Një analizë e shkurtër

Më 24 nëntor është bërë me dije nga komentatorë të ndryshëm se pas takimit të Kuartetit të Minskut të 9 dhjetorit do të nisë...

Intervistë me Vladimir Nabokov

“Nëpërmjet shtigjesh të ngushta malore të njohura jo vetëm për gjuetarët e fluturave dhe poetët vagabondë” Rasti do të kishte joshur çdo shkrimtar. Jo atë....

I sëmurë dhe i braktisur! Gëzim Kruja bëhet 80 vjeç, Zef Deda i bën...

Ai njihet për humorin e tij tipik shkodran, por mesa duket të gjithë e harruan Gëzim Krujën,“Mjeshtrin e Madh”, në këtë 80-vjetor. I vetmi që...

Vaclav Havel, paralajmërimi i një realisti të vjetër për Perëndimin

Ju flisni për pastotalitarizëm dhe qartazi i referoheni regjimeve komunistenë bllokunevendeve satelite të Bashkimit Sovjetik. Ku qëndrojmë ne, burrat dhe gratë e Perëndimit të...