Veliaj porosit për Bashkinë e Tiranës, kasafortë sekrete për para

Bashkia e Tiranës, me në krye Erion Veliajn, është një nga institucionet që shpenzon fondet publike në mënyrën më të çuditshme dhe shpesh herë...

Bankat përballen me rritje të kërkesave për kredi

Bankat në Kosovë gjatë gjysmës së parë të vitit 2017 kanë shënuar rritje të kërkesave për kredi, krahasuar me po të njëjtën periudhë të...

Kompanitë e huaja transferuan 200 milionë euro nga Shqipëria

Kompanitë e huaja transferuan mbi 200 milionë euro fitime nga Shqipëria gjatë vitit të kaluar. Shifra, e cila është thuajse sa 2 për qind...

Ikje nga kolera, Shqipëria e para në botë me rrudhjen më të madhe të...

Varfëria dhe më pas liria për të lëvizur e kanë nxitur një pjesë të popullsisë së Ballkanit të emigrojë, por në Shqipëri kjo tendencë...

FMN: Rritën taksat, shtuan informalitetin

Ekonomia informale e Shqipërisë është rritur përgjatë viteve 2014-2015 sipas një studimi të posaçëm që ka bërë Fondi Monetar Ndërkombëtar. Të dhënat e Fondit tregojnë...

Tabaku zbulon mashtrimin e Ramës: 0 lekë për universitetet, të anulojë koncesionin e inceneratorëve

Deklarata e sotme e Ministres së Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, e cila me urdhër të kryeministrit Rama tha se qeveria ka vendosur anulimin...

Ballkani vazhdon rimëkëmbjen, eksportet vijojnë rritjen

Rimëkëmbja ekonomike në Ballkanin Perëndimor ka vazhduar në tremujorin e dytë të vitit 2016, teksa rritja vjetore e PBB-së është përshpejtuar në shumicën e...

Alitalia zhytet në kaos pas votës kundër të stafit

Stafi është rebeluar ndaj uljes së pagave dhe shkurtimeve të vendeve të punës. Alitalia, linja ajrore italiane, ka hyrë në kaos pasi punonjësit u...

BE: Shqipëria, treguesit më të dobët ekonomikë

Shqipëria paraqitet me performancën më të ulët të treguesve strukturore të ekonomisë në raport me vendet e tjera kandidate në BE, sipas një raporti...

Gjysma e familjeve shpenzojnë mbi 10% të të ardhurave për energji

Banka Botërore ka publikuar raportin periodik mbi energjinë e qëndrueshme që shërben si një kornizë globale për sektorin. Ky raport publikohet çdo dy vjet...