Huatë me probleme rriten sërish në janar

Huatë e pakthyera në afat në banka nga bizneset dhe individë iu rikthyen rritjes në janar, pas një rënieje prej gati një vit radhazi. Sipas...

Evazion 26 milionë euro në 24 biznese

Nga viti i kaluar, administrata tatimore ka nisur kontrollet në bazën e analizës së riskut. Sektorët dhe bizneset janë seleksionuar më parë nga sistemi...

Qeveria e tenderave fiktivë dhe koncensioneve për oborrtarët e pushtetit, në zgrip të ekonomisë

Deputetja e PD, Dhurata Çupi i ka bërë thirrje ministrit të Financave, Arben Ahhmetaj që të heqë dot nga tenderat fiktivë dhe konçensionet por...

Institucionet japin 7.2 milionë euro për makina me qira

Institucionet e Kosovës do t’i japin 7.2 milionë euro për shfrytëzim të 358 automjeteve me qira për 66 muaj. Për shfrytëzimin e një veture...

Euro në krizë, paralajmërohet rënie e mëtejshme gjatë verës

Ulja e euros në nivele minimale duket se është një trend që do të vijojë edhe përgjatë muajve të verës pasi kthimi i emigrantëve...

Kompanitë amerikane zgjedhin Maqedoninë, jo Shqipërinë

Teksa politikanët shqiptarë janë vënë në garë se cili do ta marrë timonin virtual të drejtimit të vendit në katër vitet e ardhshme, shteti...

“Ligji i faljeve”, Buxhuku: Nuk zgjidh problemin me borxhin e bizneseve

Bizneset nuk do të arrijnë t’i paguajnë shtetit borxhet e akumuluara në vite edhe pas nisjes së zbatimit të ligjit të faljes fiskale. Një...

Shqiptarët po fitojnë më pak

Ndonëse treguesit e punësimit raportohen të kenë shënuar përmirësim të ndjeshëm muajt e fundit në sektorin privat, kjo nuk është reflektuar në paratë që...

Skandali, qeveria i pagoi sterilizimit 3.6 milionë euro, ose 28% më shumë se plani...

Muaj më parë, një shkresë absurde mbërriti në spitalet e vendit, ku kërkohej të limitoheshin operacionet për shkak të kostove që krijonte koncesioni i...

Largimi i Sonila Qatos, pjesë e luftës së brendshme për vjedhjen e milionave eurove...

Jorida TABAKU Me parimin një vjedhje të madhe mbuloje me një zhurmë më të madhe, Edi Rama, largoi nga detyra drejtorëshën e Agjencisë së...