Rama tradhtoi popullin për paratë e mafias së plehrave

Eduard Halimi Partia Demokratike ka depozituar javën e kaluar kërkesën për miratimin me ligj të Parlamentit të zhvillimit të një referendumi popullor, nëse Shqipëria duhet...

Dy rrugët për rikthimin e zgjedhjeve

Astrit Patozi Mëngjesin e 22 korrikut, e mbani mend, se na zuri nata jashtë atëherë, ne thjesht kemi rënë dakord për ta miratuar, por realisht...

Saga plehërishte e Rilindjes

Sokol Gjoni E formësuar si një platformë politike që do të “shpëtonte” vendin, si dhe e shpalosur përmes një makinerie të shfrenuar propagandistike, “Rilindja”  e...

Perëndimi i çorientuar

Joschka Fischer Këtë vit dhe vitin e ardhshëm, votuesit në demokracitë kryesore të Perëndimit do të marrin vendime që mund të ndryshojnë thellësisht Perëndimin –...

Pohimet e gënjeshtërta të Ramës për plehrat

Dy janë argumentet kryesore mbi të cilat Kryeministri Rama ka ndërtuar pr.ligjin e tij për lejimin e importimit të mbetjeve në vend: është ulur...

Plani rregullues i Tiranës ka ikur në drejtim të paditur

Besnik ALIAJ Në fillim të këtij viti qeveria shqiptare mbështeti financiarisht hartimin e planit rregullues për Bashkinë Tiranë, që përtej zhargonit qytetar njihet ligjërisht si...

Shëndetësia që vret

Një tjetër foshnje ka humbur jetën në maternitetin e Pogradecit vetëm 4 ditë pas lindjes. Rasti nuk është shumë i ndryshëm nga ai i...

Aftësia për të ricikluar problemet

“Monitor” Aftësia e kësaj qeverie për të ricikluar problemet është mbresëlënëse. Kërcënoi me gjoba, por thotë se vitin tjetër do t’i heqë. Kërcënoi edhe me...

Armiku i protestës

Bledi KASMI Opozita dhe Shoqëria Civile diku do të duhej të kishin një pikëtakim, ndonëse secila në rrugën e saj dhe secila në të drejtën...

Rama, një gënjeshtar patologjik dhe patogjenik

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Në tetor 2015, Endri Fuga, ish-themelues i Mjaft-it dhe Shef Propagande në Zyrën e Kryeministrit Edi Rama shpalli krijimin e një faqe...