Fundi i socializmit

Jan Walter Për politikanët e majtë vitet 2000 në Amerikën e Jugut ishin një kohë lulëzimi. Por me rënien e çmimeve të lëndëve të para...

Donald Trump dhe rreziku i manipulimeve në zgjedhje

Përkrahësit e kandidatit republikan për president Donald Trump në Pensilvani thonë se anketat që e kanë nxjerrë Hillary Clintonin 8 pikë para kandidatit të...

Çfarë pune bënte Mondi?

Bledi KASMI Nëse pyet se çfarë pune bën Beqja në qeveri të thonë se ai është i binduri me detyrën e sekserit për ndarjen e...

Lame-trimi? Shkon më shumë Lame-ziu!

Jamarbër Malltezi 1. Protestove dhjetëra herë kundër zgjerimit të rrugës së “Elbasanit” se priteshin ca pemë tek Varrezat e Dëshmorëve, por nuk bëzajte fare kur...

Kosova në krizë të thellë drejt ridefinimit të skenës politike

Arton Konushevci Vendimi i Qeverisë së Kosovës që të tërheq projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacion të kufirit me Malin e Zi, është cilësuar...

Basha kundër diktaturës

Artur Zheji Mediat qeveritare dhe specialistët e sharjeve të Opozitës, mbas “fitores” së Aleancës së ripërtëritur Rama-Meta, kanë marr hov dhe sulen për të dëmtuar...

Kur live të nxjerr edhe bllof, jo vetëm king

Silvi Bardhi Prej se ka ardhur në pushtet, Edi Rama, mbyt e stërmbyt mendjen e këtij vendi të stërlodhur nga fjalët. I stërmundon edhe në...

57 milionë dollarë të tjerë me konsensus

Bledi KASMI Kompania Bankers Petroleum, nuk i detyrohet asnjë taksë qeverisë shqiptare dhe qeveria duhet t’i kthejë kompanisë rreth 37 milionë euro taksa të marra...

Rilindja Urbane si dështim

Nga Namir LAPARDHAJA Ndërtimi i bulevardeve dhe rehabilitimi i shesheve kryesore të qyteteve është një ndër investimet më të mëdha dhe më të përhapura sot...

Ditari i 48 orëve vjedhje të Ramës

Bledi KASMI Asnjë popull në botë nuk vidhet nga qeveria sikurse vidhen shqiptarët. Edhe në gushtin e pushimeve babëzia nuk ndalet. Në ditën e parë...