Rreziku për 15 mijë studentë

Myqerem TAFAJ Rreth 15 mijë studentë rrezikojnë pranimin në studimet “Master i Shkencave” për shkak të gjuhës së huaj. Zbatimi i kriterit të gjuhës së...

Qeveria jep me koncesion maturantët

Nga Dr. Albano Zhapaj Maturantët që presin të hyjnë në universitet, po përballen këto ditë me makinën propagandistike të pushtetit, i cili ka vendosur t’i...

Kërcënimi nga interneti

Insa Wrede Organizatorët e takimit të nivelit të lartë të ekspertëve, Konferenca e Sigurisë e Mynihut dhe Telekomi Gjerman ftuan për të diskutuar për sigurinë...

Merita e Ramës dhe faji i opozitës për Dibrën

Edi PALOKA Fitoi Rama, jo ai i Dibrës, ky i Tiranës! Fitoi dhe fitoi me meritë. E sigurisht siç thotë Rama, për këtë e ka...

Amfibi Klosi dhe kurba e Filipsit

Ilir KADUKU Për të gjithë ne të rinjtë 60-vjeçarë, gjyshja është figurë shumë e dashur. Për ironi të fatit për gjyshen time figura më e...

Një problem amerikan me drogën dhe 7.7 milionë dollarët

Bledi KASMI Me 23 korrik të vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara konstatuan si shqetësim në rritje trafikun e drogës dhe zbatimin e ligjit në...

Pafajësia e Lulzim Bashës për Dibrën dhe kurthi elektoral i kanabisit

Artur ZHEJI Sigurisht "Çështja Dibra" dhe humbja e PD, nuk mbaron vetëm me një festë të socialistëve dhe as me shampanjë të shtrenjtë të kupolës...

“La Violencia” ose konflikti kolumbian

Besnik ALIAJ Zgjedhjet në Dibër mbaruan! Tashmë nuk ka më rëndësi se kush fitoi, se sa mënyra dhe konteksti se si fitoi! Të kuptohemi nuk...

Qoftë ky fillimi i fundit të poshtërimit të shqiptarëve

Sherefedin SHEHU Dua t’ju shpreh sot mirënjohjen time të thellë, për mbështetjen, besimin dhe optimizmin që më përcollët gjatë gjithë fushatës elektorale. Unë e di se...

Klithma e një njeriu që po bie

Ilir HILAJ PD nën drejtimin e Bashës, nuk ju përgjigj lojës së pistë të pazarit të votës, në Dibër. Edhe pse humbëm një bastion, mesazhi...