Provokimet e një kufome politike

Bledi KASMI Dy ngjarje të ndodhura dje brenda një harku kohor të shkurtër kanë risjellë në vëmendje të opinionit mënyrën se si pushteti po përgatit...

Rruga, e vetmja rrugë

Fabian TOPOLLAJ Diskutimet për rrezikun e degradimit të demokracisë, tingëllojnë patetike vetëm në vendet që janë në zgrip të regjimeve autoritare. Në të gjitha shtetet...

Banka dhe zgjedhjet

Ilir Kaduku Profesioni i bankierit është i shenjtë në familjen time. Gjyshi im ka punuar në “Banca Di Napoli” në kohën e regjimit “satrap” të...

Dy fjalë për një shkrimtar që vdiq…

Nga Maks Rakipaj …Iku edhe Dritëroi me të shumtit. Thonë se vuajti shumë para se ta jepte shpirtin, më shumë se i madhi Havzi Nela...

Modeli është Rumania

Frrok ÇUPI Përafërsitë tona me Rumaninë: Jo vetëm disa fjalë të përbashkëta që vijnë nga latinishtja; “flutur” themi ne, “flutur” thonë rumunët… Jo vetëm klubet patriotike...

Tre alternativa për 18 shkurtin

Endira BUSHATI Ka një ditë, ka një datë, tani: 18 shkurt 2017 Është dita e fillimit të llogaridhënies për Qeverinë Rama. Tashmë, jo në studio televizive...

Grabitësit profesionistë të shtetit dhe të bankave!

Enver Bytyçi E enjte 9 shkurt 2017. Mesditë! Ora shënon 13:24 minuta kur në sallën operative të policisë bie telefoni për të lajmëruar atë që...

18 shkurti fillimi i fundit të Establishmentit

Kastriot ISLAMI Në 1989 rumunët u ngritën kundër rregjimit të Çausheskut dhe e rrëzuan përmes një revolucioni të përgjakshëm; Shqipëria i përjetoi fillimet demokratike me...

Vlonjatët intrigantë, kryeministër i ke të zhgënjyer

Silvi BARDHI Propaganda e kryeministrit të Shqipërisë, për të rrëzuar perceptimin qytetar se Rilindja e tij është një dështim dhe një mashtrim përtej kufijve të...

Kush na ka ftuar në protestë?

Gerti BOGANI Po bëhen pothuaj 4 vjet nga koha kur kjo qeveri mori pushtetin dhe sot, kur po i plotësohet mandati i saj qeverisës, po...