Aneksimi pa luftë i Veriut të Mitrovicës

Enver BYTYÇI Historikisht pushtimet dhe aneksimet janë shoqëruar me konflikte e luftëra të pandërprera. Por Beogradi ka gjetur një mënyrë të re aneksimi e pushtimi...

…dhe yjet rrinë e vëzhgojnë!

Bledi KASMI Ministri i Energjetikës ka rihapur mbrëmë skandalin e CEZ. I thirrur në Komisionin Hetimor parlamentar Gjiknuri u është përgjigjur me vështirësi 12 pyetjeve...

Vdekje fashizmit, rroftë fashistja!

Frank SHKRELI Historiani shqiptar Kastriot Dervishi ka botuar ditët e fundit një dokument, sipas të cilit provohet se Nexhmije Hoxha, bashkëshortja e diktatorit komunist shqiptar,...

Kuba nuk është Suedia

Johannes ESTRADA Pak pas Revolucionit Iranian të vitit 1979, i gjendur përballë pakënaqësisë së popullit për shkak të përkeqësimit të standardeve të jetesës, Ayatollah Khomeinideklaroi...

Si nata e Timishoarës

Frrok ÇUPI Jashtë është natë, me një grusht drita në qendër të Tiranës. Pjesë të tjera të qytetin mbeten pa drita gjysmë ore, pastaj vijnë...

Në pritje të Krizëlindjes: Renzi s’u ngjall!

Zamir GJURGJI Që ‘Rilindja’ ka vdekur e ka mbaruar nuk përbën më lajm. As shifrat e ofruara shatra-patra nga INSTAT-i, as buxheti me hije e...

Rama provon sensacionin e Pavlovit!

Ilir HILAJ Pamundësia gërshetuar me paaftësinë për të gjeneruar një gjetje frytdhënëse gjeopolitike për Shqipërinë e ka çuar Kryeministrin tonë drejt Rusisë. Në fakt nuk...

Erdhe si shpëtimtar, po ikën si varrmihës

Arben RISTANI Erdhe si shpëtimtar e po ikën si varrmihës i ëndrrës, shpresës dhe besimit të shqiptarëve. Të kuptoj që sje i kënaqur nga vetja, por...

Autogoli i Romanës

Bledi KASMI Komisioni Europian ka pranuar dje autorësinë e gabimeve në përkthimin e Ligjit të Vettingut, i cili i është dërguar për konsulencë Komisionit të...

Pesë mashtrimet me premtimet e Ramës

Edmond SPAHO Sot është dita që qeveria derdh lumin e premtimeve dhe sukseseve që do të arrihen vitin e ardhshëm. Kryeministri së bashku me ministrat...