Përse shembja ka nisur nga Dako

Silvi BARDHI As Adriatiku në netët e tij më të qeta, nuk do të mund të përballonte kasaphanën e një bashkiaku të diplomuar çuditërisht për...

Dita anti-establishment dhe establishment Rama

Kastriot ISLAMI 19 dhjetor 2016 është një ditë e rëndësishme anti-establishment për të gjithë planetin. Ka shumë interes që qytetarët shqiptarë, por jo vetëm, të...

Lojërat e fatit, pafundësia e marrëzisë

Blerina Hoxha "Fundi i Marrëzisë" tri vite më pas po rezulton një marrëzi e pafundme, teksa mazhoranca shihet të ketë dështuar në një nga aksionet...

Dikush na rri mbi kokë, pa lejen tonë!

Frrok ÇUPI Më mbeti në mendje kronika e një “krimi heroik”; më duket mbrëmë ishte. Një mesoburrë, i afërm i “kriminelit”, iu drejtua kamerave, njësoj...

Afërdita Asllani, atdhetarja e heshtur në 100-vjetorin e lindjes

Orhan SAKIQI Shkruan De Santis: Aquesti esseri solitari manca il presente ma lavenire e loro. (Këto qenie të vetmuara i mungon e tashmja, por e ardhmja...

Pse jemi prapa?

“Monitor” Të enjten e javës së kaluar nuk punuam, se festuam Ditën e Rinisë (festë zyrtare), dita e nisjes së protestave studentore për demokraci kundër...

Reagimi i Ramës në takimin me Merkel si i sëmurë psikik

Sali BERISHA "Asnjë mandat deputeti apo zyrtari të qeverisë nuk duhet të ekzistojë nëse ndaj tij ka urdhër-arresti apo tashmë është dënuar. Të tjera pika...

Pengesat e Ramës, kushte të BE

Kastriot ISLAMI Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE s’do të hapen as këtë vit. Ky është lajmi i keq, dëshpërues e madje poshtërues për...

Ndaleni dorën barbare mbi Mat

Sami MILLOSHI Kryetari i Bashkisë së Klosit, zoti Basir Cupa, na ka bërë një ftesë në Facebook në të cilën na kërkon të shprehemi për...

Kërcim mbi akse

Frrok ÇUPI Ndoshta kështu mund të konfigurohej “balerina” në momentet kur bota ndërton akset. Ja, jemi tani në këto orë kur bota po lëshon ura....