Dallavere në emër të Mozartit

Nga Andy Wharhol Edi Rama i ka shumë qejf eventet masive. Ato i sigurojnë shumë publik. I shikon si fushatë elektorale. Këtë metodë e ka...

Përse shembja ka nisur nga Dako

Silvi BARDHI As Adriatiku në netët e tij më të qeta, nuk do të mund të përballonte kasaphanën e një bashkiaku të diplomuar çuditërisht për...

Dita anti-establishment dhe establishment Rama

Kastriot ISLAMI 19 dhjetor 2016 është një ditë e rëndësishme anti-establishment për të gjithë planetin. Ka shumë interes që qytetarët shqiptarë, por jo vetëm, të...

Lojërat e fatit, pafundësia e marrëzisë

Blerina Hoxha "Fundi i Marrëzisë" tri vite më pas po rezulton një marrëzi e pafundme, teksa mazhoranca shihet të ketë dështuar në një nga aksionet...

Dikush na rri mbi kokë, pa lejen tonë!

Frrok ÇUPI Më mbeti në mendje kronika e një “krimi heroik”; më duket mbrëmë ishte. Një mesoburrë, i afërm i “kriminelit”, iu drejtua kamerave, njësoj...

Afërdita Asllani, atdhetarja e heshtur në 100-vjetorin e lindjes

Orhan SAKIQI Shkruan De Santis: Aquesti esseri solitari manca il presente ma lavenire e loro. (Këto qenie të vetmuara i mungon e tashmja, por e ardhmja...

Pse jemi prapa?

“Monitor” Të enjten e javës së kaluar nuk punuam, se festuam Ditën e Rinisë (festë zyrtare), dita e nisjes së protestave studentore për demokraci kundër...

Reagimi i Ramës në takimin me Merkel si i sëmurë psikik

Sali BERISHA "Asnjë mandat deputeti apo zyrtari të qeverisë nuk duhet të ekzistojë nëse ndaj tij ka urdhër-arresti apo tashmë është dënuar. Të tjera pika...

Pengesat e Ramës, kushte të BE

Kastriot ISLAMI Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE s’do të hapen as këtë vit. Ky është lajmi i keq, dëshpërues e madje poshtërues për...

Ndaleni dorën barbare mbi Mat

Sami MILLOSHI Kryetari i Bashkisë së Klosit, zoti Basir Cupa, na ka bërë një ftesë në Facebook në të cilën na kërkon të shprehemi për...