Provokimi i nostalgjikëve të diktaturës

Institucioni i Presidentit të Republikës hedh poshtë të gjitha sulmet dhe provokimit e adresuara nga nostalgjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të...

Lideri global në Prishtinë

Bledi KASMI “As në forumin e Beogradit e as në Nish ku mori pjesë Kryeministri shqiptar, Edi Rama nuk ka pasur kurrfarë marrëveshjeje as verbale...

Shifrat e abuzimit skandaloz

Tritan SHEHU Qeveria vendos pa asnjë argument teknik e shkencor që mosha e atyre që përfitojnë nga i ashtuquajturi Check-Up të zgjerohet deri me 70...

Beqaj thirret në Komisionin për 5 milionë eurot e tjera për Vilmën

Albana VOKSHI Edi Rama ka pranuar dje dështimin e check-up, ai ka pranuar publikisht se i ka dhënë Vilmës 5 milionë euro më shumë në...

Mbi zgjedhjet në FRPD

Akil KRAJA Përfaqësuesit e rinj të shpresës: një urim dhe disa mendime mbi zgjedhjet e Kryesisë së FRPD-së dhe rininë demokrate Me zgjedhjen e përfaqësuesve të...

Shqipëria, udhëtim në “Kanabistan”, aty ku droga rrit ekonominë

Nga Tiziana Colluto “E sheh se si jemi katandisur? Duhet të presim sa të mbledhim kanabisin për të shitur ndonjë gjë”. Zonja Ana e ngre...

Ligji i faljes së tatimeve, demagogji apo skemë falsifikimi?

Nga Flir Mosho Ministri i Financave në daljen e fundit publike deklaroi nismën e re të rilindjes për atë që administrata ka prej disa muajsh...

Pse degët më të kërkuara në universitete janë ende bosh?

Luciano BOÇI Edi Rama mblodhi sot (dje) pedagogë, profesorë e akademikë, në atë që e quan bashkëbisedim, po ku flet vetëm ai për dy orë...

Një apel Shkodrës

Bledi KASMI Ashtu në urtinë e tij, Dom Ernest Troshani priti 88 vite për tu shfaqur. Një monument i besimit njerëzor tek Zoti dhe kalvarit...

Kosova në mediat e Tiranës

Mujë Buçpapaj Në fillim të viteve 1990 shumica e mediave të Tiranës nuk përfillën ndryshimet, të cilat shumë shpejt do të shndërronin në gërmadhë ish-Federatën...