Paturpësia e “Rilindjes” në dimrin e fundit të saj!

Armand MAHO I pari do të ishte Erion Veliaj! Natyrisht shitësit të vogël të fiqve s’kish si t’i ikte rasti për pak propagandë në këtë...

Roli i dyshes Rama-Vuçiç për arrestimin e Haradinajt

Nga Kastriot Islami Haradinaj s'duhet të ishte ndaluar...S'duhet ky incident të kishte ndodhur veçanërisht në Francë, e cila e ka mbështetur e mbështet fuqimisht pavarësinë...

Rilindja Demokratike!

Nga Arian Galdini Vlora po ziente atë fillimjanari të vitit 1991. Në dt 6 janar do të bëhej në Sheshin e “Flamurit”, mitingu i parë...

Viti i rebelimit

Frrok ÇUPI Çudi fjala “rebelim”?!… Po pse?!  Po sikur më 31 dhjetor 2017, shumë nga këto që kemi sot rrotull, të mos jenë më ose...

Kur të nderojnë edhe ata që nuk të duan

Astrit PATOZI (Në vend të një urimi për 26-vjetorin e gazetës RD) Ka shumë njerëz në Shqipëri, që jo vetëm nuk e lexojnë, por as që...

Një jetë me “Rilindja Demokratike”

Dr. Fatmir TERZIU Plaku që mbahej fort pas Rrapit të moçëm të Bezistanit, në sheshin qendror të Elbasanit, dukej sikur shkulte me tërë forcën e...

Nëse establishmenti prek zgjedhjet…

Kastriot ISLAMI PD do të marrë pjesë në zgjedhje në çfarëdolloj situate dhe po përgatitet seriozisht në tri plane: i) sigurimin me çdo kusht të...

TKOB dhe “La Traviata” zhgënjyese

Anesti ILIAJ Në këtë fundviti TKOB shfaqi për publikun operën “La Traviata” të G.Verdi më data 17, 18, 19 dhe 20 dhjetor. Sigurisht që prezantimi...

Kolumbia dhe Shqipëria dy realitete të pakrahasueshme

Armand MAHO Në vitin 1984 Rodrigue Lara Bonilla, aso kohe ministër i Drejtësisë kolumbiane, do të denonconte në kongres një foto ku tregohej Pablo Escobar...

Krishtlindja dhe Hipokrizia postkomuniste shqiptare

Artur ZHEJI Jezu Krishti lindi në Betlehem, mbi 2000 vite më parë, rrëfen Testamenti i Ri dhe kjo Festë ka pra 2000 vite, që festohet...