Karaxhiç kërkon të lihet i lirë nga Haga

Ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, kërkoi të lihet i lirë në pritje të përgjigjes për kundërshtimin e tij ndaj dënimit për gjenocid...

Thaçi betohet si President i Kosovës

Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi dha betimin e tij në Parlamentin e Kosovës në një seancë solemne, e cila u bojkotua nga...

Trump dhe Klinton humbasin në Uiskons

Republikani Ted Cruz dhe demokrati Bernie Sanders fituan zgjedhjet e djeshme paraprake në Uiskonsin. Senatori Cruz mundi me lehtësi kryesuesin e garës republikane, miliarderin...

Komisioni Europian rishikon skemën e emigrantëve

Komisioni Europian do të rishikojë skemën aktuale të krizës së emigrantëve dhe së shpejti do të paraqesë disa opsione të reja për zgjidhjen e...

Sulmet terroriste në Bruksel, një nga kamikazët ka punuar në Parlamentin Evropian

Detaje të reja zbardhen në lidhje me sulmet terroriste në aeroportin e Brukselit, më 22 mars, ku humbën jetën 35 persona dhe u plagosën...

Skandali i “Panama Papers”, dorëhiqet Kryeministri i Islandës

Pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët e opozitës si dhe nga protestat masive të qytetarëve, Kryeministri i Islandës, Sigmundur David Gunlaugson, ka dhënë dorëheqjen....

Azilkërkuesit protestojnë kundër kthimit në Turqi

Duke parë se autoritetet kanë nisur procesin e kthimit pas të emigrantëve drejt Turqisë, azil-kërkuesit që ndodhen në ishullin grek Lezbos, kanë zhvilluar një...

Beteja për Gjykatën e Lartë në SHBA

Lufta partiake mbi emërimin e anëtarit të Gjykatës së Lartë amerikane do të përfshijë Kongresin, pas rikthimit të ligjvënësve sot nga një pushim dy...

Trump fiton mbështetje edhe në Moskën e Putinit

“Russia Direct” Deri më sot nuk ka patur asnjë fushatë presidenciale amerikane që të ketë përmendur kaq shumë emrin e një lideri rus. Trump ka...

Skandali ‘Panama Papers’, islandezët protesta masive, kërkohet dorëheqja e kryeministrit

Pas skandalit të ‘Panama Papers’, Islandezët kanë shpërthyer në protesta masive duke kërkuar largimin e kryeministrit Sigmundur David Gunnlaugsson, emri i të cilit u...