Qeveria gjermane do të dyfishojë numrin e dëbimeve të refugjatëve

Landet gjermane do të rrisin në mënyrë të ndjeshme numrin e dëbimeve, thotë Ministri i zyrës së kancelares, Peter Altmeier. Për të lehtësuar këtë,...

Ku do të drejtohet tani Putini?

Wall Street Journal Përleshjet midis Azerbajxhanit dhe Armenisë shkaktuan të paktën 60 viktima, në luftimet më intensive midis vendeve fqinjë që nga viti 1994, kur...

Dhjetëra mijëra nga Libia tentojnë të hyjnë në Europë

Drama europiane e refugjatëve nuk filloi me karvanin e gjatë në Ballkan. Ajo ka filluar shumë më herët, me bandat e kontrabandistëve dhe gomonet...

Mohamed Abrini ka pranuar se është personi me kapele në aeroportin Zaventem

Terroristi i dyshuar, Mohamed Abrini i cili u arrestua një ditë më parë në Belgjikë ka pranuar se është personi me kapelë që është...

SHBA: Ka rrezik për sulme në Stamboll dhe Antalia

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar qytetarët e tyre për “kërcënime të besueshme” për sulme në zonat turistike në Turqi, sidomos në Stamboll dhe Antalia. Edhe...

Viktimat e para në Egje që nga marrëveshja BE-Turqi

Katër gra dhe një fëmijë kanë vdekur pasi anija e tyre është mbytur në Detin Egje, pranë ishullit grek, Samos. Këto besohet se janë viktimat...

Fjalimi gjatë inaugurimit, ja objektivat e Thaçit si President

Për mua kjo ditë është e veçantë, sepse shënon një moment të ri angazhimi politik në karrierën time prej tri dekadash. Si e gjithë gjenerata...

Serbia detyrohet të dëmshpërblejë për 14 të vrarët në Podujevë më 1999

Është marrë aktgjykimi i parë në Serbi për dëmshpërblim për shkak të përgjegjësisë së shtetit të Serbisë për krimet në Kosovë. Gjykata e Parë e...

SHBA, të shtëna me armë në bazën ajrore të Teksasit, 2 të vdekur

Dy person kanë mbetur të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një bazë të Forcave Ajrore në Teksas të Shteteve të Bashkuara...

Sulmet në Paris dhe Bruksel, arrestohet bashkëpunëtori i Abdeslam

Mediat belge kanë raportuar se është arrestuar një nga të dyshuarit kryesore për sulmet e ndodhura në 13 nëntor të vitit të kaluar në...