Brexit, bankat investuese amerikane ofrojnë mbështetjen

5 banka investuese amerikanë i kanë premtuar ministrit britanik të financave George Osborne të enjten se ata do të përpiqeshin të ndihmonin Londrën për...

Strategjia e duhur e Aleancës së Atlantikut

Bernd Riegert NATO e vringëllin shpatën, por lehtë. Sepse po të mendosh në parametra ushtarakë, katër batalione në kufirin lindor, si u vendos në Samit,...

NATO: Jemi gati për një përballje afatgjatë me Rusinë

Udhëheqësit e NATO-s po përgatiten për një përballje afatgjatë me Rusinë, duke urdhëruar dislokime trupash, përfshirë 1.000 amerikanë në Poloni dhe në shtetet baltike...

Pse duhet një strategji energjetike në Kosovë

Kosova ka nevojë të madhe për një strategji energjetike afatgjate së paku 40 vjeçare për të pasur zhvillim në këtë sektor. Kështu u tha...

NATO shton 40 mijë trupa drejt Europës Lindore, gati për luftë

Në Samitin në Varshavë, NATO do të ndjekë një strategji të dyfshtë: trupa shtesë në Lindje dhe njëkohësisht rifillim i dialogut me Moskën. Mikpritësja...

Europa e kërcënuar

Presidenti amerikan, Barack Obama dhe udhëheqës të 27 vendeve të tjera anëtare të NATO-s janë mbledhur në Varshavë, për të diskutuar mbi një sërë...

Tensione në seancën e Kongresit mes kreut të FBI e republikanëve

Kreu i Byrosë amerikane Federale të Hetimeve mbron vendimin e tij për të mos hapur çështje penale kundër ish-sekretares të Shtetit, Hillary Clinton për...

Kaos dhe luftë në Dallas, 5 policisë të vrarë dhe 6 të plagosur

Pesë policë u vranë dhe 6 të tjerë u plagosën të enjten mbrëma në qytetin jugor amerikan Dallas të shtetit Teksas, gjatë një tubimi...

Kosovë, skemat sociale ndikojnë në rritjen e normave tatimore

Ngarkesa që po i bëhet buxhetit të Republikës së Kosovës nga skemat e shumta sociale mund ndikojë në rritjen e normave tatimore, vlerësojnë përfaqësues...

Obama: Jemi të tronditur

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, po qëndron në Poloni në Samitin e NATO-s dhe nga atje ka folur për sulmet e Dallasit. Ai e ka...