Fushata e nxehtë elektorale në SHBA

Amerikanët vazhdojnë të ndjekin me vëmendje garën për president, ku kandidatët përpiqen të justifikojnë dhe interpretojnë qëndrimet e tyre, duke shtuar edhe më shumë...

Kinezo-amerikanët për Trump

Një studim i ri i kryer nga tre organizatat aziatiko-amerikane tregon se mes votuesve aziatiko-amerikanë ka tre herë më shumë demokratë sesa ka republikanë...

Kush janë problemet e vërteta të Hillary Klinton

Michael KNIGGE "Një nga problemet më të mëdha në lidhje me zgjedhjen është perceptimi publik", thotë Adam Ramey, ekspert për politikën e jashtme në New...

Duhani si armët e shkatërrimit në masë

Duhani vlerësohet të jetë shkaktari i dytë i vdekjeve në botë. Sipas statistikave ndërkombëtare, të cilat i prezantojnë edhe përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës,...

Kur Sadiq Khan fitoi Londrën

“Të brohorasim të gjithë anti-Trumpin”, shkruante Roger Cohen tek “The New York Times”. Fitorja e Sadiq Khanit – djali mysliman i një shoferi autobusi...

Kritikat për Obamën në Hiroshimë

Ndërkohë që mijëra vetë pritën me brohoritje vizitën e Presidentit Obama në Hiroshimë, ndaj tij pati edhe kritika si për faktin që nuk kërkoi...

Sfidat e Austrisë nuk kanë mbaruar

Anne Aplebaum, Washington Post Ka qenë tejet zbavitëse të shihje luftën e shtypit ndërkombëtar për të përshkruar Norbert Hoferin, kandidatin presidencial në Austri, që sapo...

Kroacia fton Serbinë për të zgjidhur mosmarrëveshjet

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq, i ka bërë thirrje presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliq, që të ulen në një tryezë të përbashkët për...

Tragjedia në Mesdhe, 700 të mbytur

Shifrat bazohen në deklaratat e të mbijetuarve, tha Carlotta Sami nga Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara UNHCR për agjencinë gjermane të shtypit...

Lufta për Falluxhan, ushtria irakene zbraps ISIS

Ushtria e Irakut ka sulmuar qytetin Falluxha, i cili kontrollohet nga grupi militant Shteti Islamik (IS). Ky zhvillim vjen një javë, pasi qeveria ka...