SHBA, Rusia dhe lufta në Siri

Rusia njoftoi mbrëmë vonë një pushim zjarri prej 48 orësh në qytetin sirian Aleppo, disa orë pasi Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Rusisë...

Frika e Gjibraltarit

Ndërsa Britania përgatitet të votojë mbi anëtarësinë në Bashkimin Evropian nga fundi i muajit, popullsia e territorit britanik të Gjibraltarit, ndihet kryesisht të pambrojtur....

Terrori pa kufi, atentatet e Parisit dhe të Orlandos

"Thërrmojuani kafkën me ndonjë gur; therini me thikë; shtypini me automjetin tuaj; rrëzojini nga lartësi të mëdha; mbytini ose helmojini". Këto janë rekomandime për...

Zgjatet mandati nga KiE-EULEX-i, peng i një marrëveshjeje të re Kosovë-BE

Këshilli i BE-së e ka miratuar të martën vendimin që mundëson zgjatjen e misionit të EULEX-it, i ka thënë Radios “Evropa e Lirë”, Maja...

Kosovë, bien investimet e huaja me 12.9% në tremujorin e parë

Në tremujorin e parë të këtij viti, Investimet e Huaja Direkte (IHD), kanë shënuar rënieje për 12.9 për qind më pak se në periudhën...

Kosovë, rritja e kredive ka ndikuar në uljen e normave të interesit

Shoqata e Bankave të Kosovës e ka organizuar forumin e hapur me teme: Sektori bankar dhe sistemi i zbatimit të kontratave në Kosovë, ku...

Frika gjermane nga vetmia

Christoph Hasselbach Politikanët gjermanë zakonisht nuk duan të përzihen në debatin britanik. Ata druhen se me këtë do të forconin kampin e mbështetësve të daljes...

NATO i tregon forcën Rusisë në Baltik dhe Poloni

NATO është duke zgjeruar më tej praninë e saj ushtarake në krahun lindor, sidomos në vendet baltike dhe Poloni. Ministrat e Mbrojtjes të Aleancës...

Putin zgjedh kryeprokurorin, nis burgosja e opozitarëve

Disa aktivistë opozitarë rusë janë paraburgosur përkohësisht përballë Dhomës së Lartë të Parlamentit rus derisa Prokurori i Përgjithshëm, Yuri Chaika, është betuar për një...

Bien çmimet e prodhimit në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimit për tremujorin e parë të këtij viti, ku theksohet se indeksi...