Frika gjermane nga vetmia

Christoph Hasselbach Politikanët gjermanë zakonisht nuk duan të përzihen në debatin britanik. Ata druhen se me këtë do të forconin kampin e mbështetësve të daljes...

NATO i tregon forcën Rusisë në Baltik dhe Poloni

NATO është duke zgjeruar më tej praninë e saj ushtarake në krahun lindor, sidomos në vendet baltike dhe Poloni. Ministrat e Mbrojtjes të Aleancës...

Putin zgjedh kryeprokurorin, nis burgosja e opozitarëve

Disa aktivistë opozitarë rusë janë paraburgosur përkohësisht përballë Dhomës së Lartë të Parlamentit rus derisa Prokurori i Përgjithshëm, Yuri Chaika, është betuar për një...

Bien çmimet e prodhimit në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimit për tremujorin e parë të këtij viti, ku theksohet se indeksi...

Terrorizmi godet Francën, vriten dy drejtues policie

Një shef i policisë lokale dhe partnerja e tij u vranë mbrëmjen e së hënës në shtëpinë e tyre në periferi të Parisit. Djali i...

Obama reagon për masakrën e Orlandos

Presidenti amerikan Barack Obama e quajti masakrën e së dielës në një klub nate të Floridës më të përgjakshmen në historinë amerikane. Presidenti Obama tha...

Vuçiç zbulon komplot, takon ambasadorët e SHBA e BE-së

Kryeministri i Serbisë ka takuar diplomatët e BE dhe SHBA me kërkesën e ambasadorit amerikan Kyle Scott Randolph dhe kreut të Delegacionit të Bashkimit...

Diaspora përmirëson standardin jetësor të Kosovës

Shuma prej mbi gjysmë miliard euro në vit që hynë në Kosovë nga qytetarët e këtij vendi të cilët jetojnë dhe punojnë në vende...

Kosova, Turqia, Ukraina duhet të presin për liberalizimin e vizave

Zyrtarisht ministrat e Brendshëm të BE në takimin e tyre në Luksemburg të premten (10.06) nuk vendosën për asgjë. Megjithatë është e qartë se...

Dënohet holandezja pas përdhunimit

Një gjykatë në Katar i ka dhënë një vit dënim me kusht për tradhëti bashkëshortore një gruaje holandeze, e cila ishte droguar dhe më...