Forcat irakiane marrin kontrollin e fushave të naftës nga kurdët

Forcat irakiane përparuan me shpejtësi në pjesën veriore të vendit, duke rimarrë territorin dhe dy fushat më të mëdha të naftës nga kurdët, duke...

Merkel nuk tërhiqet nga kandidatura e Weber: Kemi përgjegjësi ndaj votuesve tanë

Ajo që ishte paralajmëruar ndodhi në samitin e jashtëzakonshëm të udhëheqësve të BE-së. Angela Merkel dhe Emmanuel Macron u përplasën në lidhje me kreun...

Si u dyfishua numri i votave të Vetëvendosjes brenda 5 viteve, gremina e PDK...

Zgjedhjet e 6 tetorit kanë shënuar kthesë të madhe për Kosovën. Ndryshe nga herët e kaluara, kur konstantja e qeverisë ishte Partia Demokratike e...

Trump: “E ardhmja nuk u përket globalistëve; ajo u përket patriotëve”

Presidenti amerikan Donald Trump tha të martën se ndërsa Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me asnjë vend tjetër, ai nuk do të hezitojë...

Pse papunësia në SHBA është më e ulët se në Francë? Trump-gazetares: Kemi President...

Presidenti amerikan Donald Trump njihet si një person i drejtpërdrejtë, në veçanti kur pyetet për çështje të ndryshme, kështu veproi edhe kur i është...

Dy rajone të pasura italiane votojnë për më shumë autonomi

Dy rajone të pasura italiane votuan me shumicë për më shumë autonomi nga Roma në referendumet e së dielës. Votime u mbajtën në Veneto -...

Deimel: Mogherini ka nxitur bisedime të fshehta mes Thaçit dhe Vuçiqit

Takimi i 29 Prillit i Merkelit e presidentit Macron me presidentët Thaçi, Vuçiq e liderë të Ballkanit në Berlin shihet nga ekspertja Johanna Deimel...

SHBA: Sanksione kundër dy zyrtarëve të lartë verikoreanë

Shtetet e Bashkuara kanë imponuar sanksione kundër dy zyrtarëve të lartë të Koresë Veriore, për shkak të programit raketor balistik të këtij vendi. Departamenti amerikan...

Masakra në Sri Lankë, arrin në 290 numri i viktimave

Shpërthimet e shumëfishta në kisha dhe hotele të dielën e pashkëve në Sri Lankë, shkaktuan 290 të vrarë dhe 500 të plagosur, duke shënuar...

Aktivistët opozitarë protestojnë në Tbilis

Policia është përleshur me aktivistët opozitarë gjeorgjianë, të cilët po protestonin kundër vendimit të këshillit të qytetit të Tbilisit, për t’i dhënë një ngastër...