Humbje e thellë e së majtës në Romë dhe Torino

Koalicioni i Kryeministrit italian, Matteo Renzi ka pësuar humbje të rëndësishme në zgjedhjet lokale. Lëvizja e re populiste “5 Yje” fitoi në Romë dhe...

300 mijë refugjatë nga Libia drejt Europës

Në një prognozë të fundit të Agjencisë Europiane të Mbrojtjes së Kufijve thuhet se, BE do të përballet me një valë të re refugjatësh....

Antipolitika, nga anomalia në qeverisje

Pierluigi Battista Plebishiti për Virginia Raggi-n në Romë dhe rezultati befasues i Chiara Appendino-s në Torino dëshmojnë se me ligjin elektoral që parashikon balotazhin dhe...

Pesë vjet burg për biznesmenin serb

Një gjykatë në Serbi dënoi me pesë vjet heqje lirie njërin nga afaristët më të pasur në Ballkan, nën akuzat për evazion fiskal, në...

Pasojat e largimit të Britanisë nga BE

Të enjten, më 23 qershor, britanikët do të votojnë nëse vendi do të largohet apo do të qëndrojë në Bashkimin Evropian. Anketat më të...

Brexit, fitore apo humbje e pariparueshme për britanikët?

Shumica e qytetarëve të BE-së duan që britanikët të mbeten pjesë e unionit, këtë konkluzion nxjerr një sondazh i fondacionit Bertelsmann, ku afro 60%...

Vendim shkatërrimtar nëse Britania voton daljen nga BE

Barbara WESEL Vrasja brutale e deputetes laburiste Jo Fox është një pikë tjetër e ulët në betejën e keqe për Brexit. Vrasja krijon një shtresë...

Kroacia mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare

Me një mocion mosbesimi në Parlament të zv.kryeministrit Tomislav Karamarko, Kroacia mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, gjë që mund të shtyjë...

Si u planifikua vrasja e deputetes Jo Cox

I dyshuari për vrasjen e deputetes Jo Cox, kishte blerë libër i cili tregon se si ta bësh një armë vetë. Burri i arrestuar...

Kerry: Vrasja e deputetes britanike, sulm kundër gjithë demokratëve

Vrasja e deputetes britanike, Jo Cox, gjatë fushatës së referendumit mbi Bashkimin Evropian është një sulm kundër gjithë përkrahësve të demokracisë, deklaroi sot sekretari...