Gjermania përzë Thaçin dhe i premton Haradinajt heqjen e vizave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se kanë marrë një ‘Po’ të Gjermanisë, sa i përket procesit të liberalizimit të vizave...

Sondazhi: Amerikanët mendojnë se Obama ka përgjuar Trumpin

Sondazhi IBT/TIPP ka treguar më të fund se amerikanët janë kryesisht të bindur se administrata e ish-presidentit Barack Obama ka përgjuar në mënyrë jo...

Ndarje e Kosovës dhe këmbim territoresh me Serbinë? Përgjigjja e Haradinajt dhe Thaçit

Madje, sipas tij, Serbia duhet ta njohë Kosovën e jo të hapen tema të tilla. “E dimë që nga kufijtë më të dëmtuar në...

Kërcënimi rus, Perëndimi përgjigjet me forcën më të madhe

Me njësinë ushtarake më të madhe të ndërtuar ndonjëherë në Evropën Lindore që prej Luftës së Ftohtë, një forcë e blinduar, që përfshin 800...

SHBA mbërrin me trupa ushtarake në Moldavi, pro-rusët protestojnë

Vitalie Călugăreanu Nuk është hera e parë, që ushtria e SHBA-së merr pjesë në stërvitje ushtarake në ish-Republikën sovjetike të Moldavisë. E megjithatë kësaj here...

Obama ndërhyn në mosmarrëveshjen Turqi-Irak

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka ndërhyrë personalisht në një mosmarrëveshje midis Turqisë dhe Irakut për luftën kundër grupit militant Shteti Islamik. Presidenti...

Gjermania dhe lëvizja e të pakënaqurve

Lëvizja e të pakënaqurve është edhe për Gjermaninë një temë me përmbajtje shpërthyese. Mendjemadhësia e shtresave të larta në politikë e media ka bërë...

Zgjedhjet në Bavari, humbje e madhe për CSU dhe SPD

Partia kristiansociale CSU e ministrit të Brendshëm Horst Seehofer dhe kryeministrit aktual Markus Söder ka fituar numrin më të madh të votave në zgjedhjet...

Kosova vend tërheqës dhe me potencial për investitorët e huaj, Shqipëria jo

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, po merr pjesë në "Forumin Botëror për Investime të Bizneseve Engjëj", që po mbahet në...

Tërmeti në Alaskë shkakton alarm për cunami

Alarm për cunami është lëshuar pas një tërmeti prej 7.9 shkallësh të Richterit që ka goditur bregdetin e Alaskës në Shtetet e Bashkuara. Tërmeti ka...