Budallallëk politik

Alexander Kudascheff E gjithë Europa është shtangur dhe shpreson që britanikët të mbeten në BE, që referendumi për Brexit-in në fund të mbyllet qetësisht. E...

Ndikimi i Brexit në ekonominë botërore

Anatole KALETSKY Sjellja e ethshme e tregjeve financiare përpara referendumit të Mbretërisë së Bashkuar më 23 qershor për të qëndruar apo jo në Bashkimin Europian...

Stainmajer: Europa e rrezikuar nga ndarjet e reja

Ministri i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, ka tërhequr vërejtjen se Evropa “është në rrezik të ndarjeve të reja”. Mëtutje, në një artikull autorial të publikuar...

Transkripti i telefonatave të vrasësit në Orlando

Autori i sulmeve në Orlando, Omar Mateen, foli fillimisht në arabisht duke e përshkruar veten një “ushtar islamik”. Këto të dhëna dalin nga transkriptet...

Putin kërcënon Perëndimin

Presidenti Vladimir Putin u tha dje ligjvënësve se, Rusia “duhet të mendojë për sigurinë e saj” kur të konfrontohet me atë që ai e...

Dilemat e Skocisë

Gjatë referendumit për pavarësinë në shtator të vitit 2014, Skocia mbush me flamurë dhe postera plot ngjyra të mbështetësve dhe të kundërshtarëve të pavarësisë....

Sot Britania në referendumin historik mes dilemash të mëdha

BBC e nxjerr para kamerave moderatorin e saj veteran David Dimbledy para së gjithash në rastet e martesave mbretërore, të jubileve të fronit dhe...

Senati amerikan kundër kontrollit të armëve

Tetë ditë pas vrasjeve masive më të rënda në historinë amerikane, senati amerikan hodhi poshtë një seri propozimesh për të kufizuar të drejtën për...

Parlamenti maqedonas refuzon shkarkimin e Presidentit

Parlamenti i Maqedonisë e refuzoi të martën mocionin për votëbesim ndaj Presidentit Gjorgje Ivanov. Deputetët e Lidhjes Social Demokrate në opozitë, që kishin ngritur...

Ujqërit e Natës së Putinit do të nisin turin ballkanik të motoçiklistëve

Klubi më i madh i motoçiklistëve të Rusisë, Ujqërit e Natës, i njohur për lidhjet e tij të ngushta me Presidentin Vladimir Putin, do...