Ballkani mbetet “fuçi baruti”

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian kanë debatuar për gjendjen në Ballkanin Perëndimor. Perspektiva e anëtarësimit mbetet e hapur, por problemet edhe më tej...

Vrasja e kreut të operacioneve të fshehta të Hezbollahut nga Izraeli dhe pasojat

Guido Olimpio/ Corriere della Sera Mustafa Badreddine, 55 vjeç, kreu i operacioneve klandestine të Hezbollahut libanez, është vrarë nga një bombardim izraelit. Drejtuesi i lartë...

Pse ka kaq shumë fletëvotime të pavlefshme në Kosovë?

Rreth 80 mijë ishte numri i fletëvotimeve të pavlefshme në zgjedhjet e fundit lokale në Kosovë, të mbajtura në vitin 2017. Numri i madh...

Plagoset në pritë para shtëpisë gazetarja që hetonte korrupsionin qeveritar

Një gazetare malazeze, e njohur për hetimin e korrupsionit në biznes dhe qeveri, u qëllua dhe u plagos përpara shtëpisë së saj në Podgoricë...

UNHCR: Të paktën 250 të zhdukur në Detin Mesdhe

Agjencia e OKB-së për refugjatët thotë se afro 250 njerëz janë zhdukur dhe dyshohet të kenë vdekur, pas fundosjes së dy anijeve në Detin...

Rreziku i Grexit nuk ka përfunduar

Shpesh dukej se mund të kishte një dalje të imponuar të Greqisë nga Unioni Monetar. Deri tani u shmang disa herë. Por tani në...

Ndryshojnë rregullat për personat që nuk përfitojnë dot azil në Gjermani

Qeveria gjermane dëshiron të ndryshojë ligjin për azil. Në veçanti të prekur janë personat që nuk kanë shansa për azil. Po cilat janë të...

Përmbajtje në kohën e terrorit

Christoph Strack Sa afёr mund ta mbrojnё transportuesit kompaktë njё veturё tё vogёl...? Njё pyetje qё tingёllon e ҁuditshme. Kur tё dielёn Franҁesku udhёtoi me...

Emigracioni në SHBA dhe kandidatët për president

Emigracioni është bërë një çështje madhore në fushatën presidenciale 2016. Ka kontrast të madh ndërmjet politikave të kandidates demokrate Hillary Clinton dhe kandidatit republikan...

Trump anullon paradën ushtarake 90 milionë dollarëshe: Shumë e shtrenjtë

Presidenti Trump njoftoi sot se e anuloi paradën ushtarake të planifikuar për në nëntor, për shkak të kostos së lartë dhe njoftoi se në...