SHBA-ja vendos sanksione ndaj Turqisë për shkak të ofensivës në Siri

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj ministrive turke dhe zyrtarëve të lartë të qeverisë, në përgjigje të ofensivës ushtarake të vendit në veri...

Referendumi që rrezikon një luftë të re në Bosnje

Serbët boshnjakë votuan në një referendum pro shpalljes së 9 janarit si festë kombëtare. Më 25 shtator, të dielën, 99,8% (sipas përllogaritjeve të 75%...

BE: Kosova sfidohet nga korrupsioni, papunësia dhe varfëria

Bashkimi Evropian paraqet partnerin kryesor ekonomik me pjesëmarrjeje në eksport dhe importe me 40 për qind dhe investime të huaja direkte me mbi 50...

Spiunazh turk në Gjermani?

Shërbimet sekrete dhe shoqatat turke spiunojnë dhe u bëjnë presion qytetarëve, që konsiderohen korrekt në Gjermani. Kësaj duhet t'i jepet fund dhe shteti gjerman...

Anëtarësimi i Ballkanit në BE: Vetëm Serbia dhe Mali i Zi marrin afate kohore

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të...

Fitorja e Mitsotakis, në Greqi rikthehen demokratët në pushtet

Partia konservatore greke, Nea Demokratia rikthehet sërish në pushtet. Kyriakos Mitsotakis i ka premtuar vendit ulje tatimesh, më shumë punësim dhe investime. Mbiemri i...

Tillerson-Lavrov, takim për sanksionet e reja amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha të hënën se ai dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov diskutuan për "shumë punë" që sipas...

Haradinaj shpërthen kundër Albin Kurtit: Eshtë një ordiner, po i ikin edhe të vetët

Ditë më parë, lideri i VV-së, Albin Kurti kishte komentuar deklaratat e kryeministrit Ramush Haradinaj bërë për prokurorin Elez Blakaj. Haradinaj, Blakajn e kishte...

Trumpi kishte mbështetjen e Merkelit për sulmin në Siri

Trumpi ka biseduar me kancelaren Merkel dhe kryeministren May, para sulmeve në Siri. Ai ka pasur mbështetjen e këtyre vendeve. Angela Merkel dhe Theresa...

Hyn në fuqi MSA ndërmjet BE-së dhe Kosovës

Të premten filloi zyrtarisht zbatimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit Ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës. E nënshkruar më 27 tetor të vitit 2015, kjo...