Venezuelë, Maduro mbyll kufijtë për të bllokuar ndihmat

Presidenti i sfiduar i Venezuelës, Nicolas Maduro, njoftoi për mbylljen e kufirit me Brazilin, për të bllokuar ndihmat humanitare. “Kufiri me Brazilin do të mbyllet...

Mediat gjermane: Haradinaj në varësi të Vuçiç

Në artikullin me titull "Kryeministri i ri në kërkim të ekuilibrit të vazhdueshëm", gazeta gjermane "Tageszeitung" thekson zgjedhjen e qeverisë në Kosovë me një...

Presidenti Trump komenton për urdhrin ekzekutiv

Presidenti Donald Trump tha se beteja ligjore lidhur me urdhrin e tij ekzekutiv për refugjatët dhe emigracionin mund të përfundojë në Gjykatën e Lartë. Duke...

Fushata pa doreza e presidencialeve amerikane

Në Shtetet e Bashkuara po zhvillohet një fushatë presidenciale pa doreza, që karakterizohet me akuza për veprime djallëzore të një autokrati rus dhe pretendimet...

Falimentimi i një gjykate të mbingarkuar

Dragoslav Dedovic Në prag të shpalljes së vendimit për Sheshelin, spekulohej vetëm për masën e dënimit. Një prej spekulimeve ishte: nëse Shesheli dënohet me më...

Humbësit dhe fituesit e zgjedhjeve në Kosovë

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit në Kosovë kanë shënuar rritje dhe rënie të subjekteve politike. Skena politike në Kosovë, sipas analistëve, nuk...

Gjermania dhe Franca të shqetësuara për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale

Dy emisarë nga ministritë e jashtme të Gjermanisë e Francës Dr. Christian Hellbach dhe Thomas Bertin janë në Prishtinë. Vizita zhvillohet në sfondin e...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor mund të jetë iluzion

Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: "Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet", e përmbledh rregullisht Komisari i Zgjerimit të BE, Johannes Hahn motivin...

Vriten tre izraelitë nga një sulm me armë zjarri

Një palestinez ka hapur zjarr në drejtim të paramilitarëve izraelitë, duke vrarë tri persona dhe plagosur një tjetër, ka thënë policia. Zëdhënësja e policisë, Luba...

Polemika për fondin e punësimit në Kosovë

Shumë premtime të zyrtarëve të lartë qeveritarë për zhvillim ekonomik, rrjedhimisht rritjen e shkallës së punësimit, janë heshtur apo nuk janë realizuar në mungesë...