Juncker: Turqia të respektojë marrëveshjen për refugjatët

Pasi Parlamenti i BE-sё kёshilloi ngrirjen e bisedimeve tё anëtarёsimit BE-Turqi, presidenti Erdogan po demonstron sёrish forcёn. Presidenti i Komisionit tё BE-sё, Jean-Claude Juncker...

Kërcënimi i Erdoganit, Ballkani i trembet fluksit të refugjatëve

Presidenti turk Erdogan kёrcёnon Europёn me shfuqizimin e marrёveshjes pёr refugjatёt. Nё itinerarin e Ballkanit shtohet frika pёr njё valё tё re refugjatёsh. Veҁ...

Lufta e spiunëve mes Rusisë e Ukrainës

Leonid Parchomenko ka spiunuar i ngarkuar nga Ukraina në Krime Flotën ruse të Detit të Zi e për këtë arsye është ndaluar, bëri të ditur...

Garancia e Trump për Ukrainën

Retorika e presidentit të sapozgjedhur amerikan, Donald Trump gjatë fushatës presidenciale ngriti shqetësime se nëse do të fitonte, ai do të anonte drejt përmirësimit...

Ngordhja e diktatorit kuban

Castro e shndërroi Kubën në vendin e parë komunist të hemisferës perëndimore, pasi udhëhoqi revolucionin kuban që rrëzoi nga pushteti presidentin Fulgencio Batista në...

Kandidatët francezë, qëndrime të kundërta për Rusinë

Kandidatët konservatorë presidencialë në Francë, Francois Fillon dhe Alain Juppe, mbrëmë vonë e kanë akuzuar njëri-tjetrin lidhur me qëndrimin ndaj Rusisë, në debatin e...

Çfarë mendon Izraeli për Trumpin?

Pas konferencës së lëvizjes Alt-Right në fundjavë ishte e qartë: tek radikalët e djathtë në SHBA atmosfera është euforike. Përshëndetja "Hail Trump" u pasua...

Erdogan: Do të hapim kufijtë për refugjatët

Pas vendimit të Parlamentit Europian për ngrirjen e negociatave me Turqinë, presidenti turk, Erdogan kërcënon me hapjen e kufijve për refugjatët. Do të hapim kufijtë,...

Intensifikim i fushatës zgjedhore në Maqedoni

Partitë garuese në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni janë futur plotësisht në ethet e fushatës elektorale. Nga njëra anë premtime, nga ana tjetër...

Busek: Në Ballkan nuk ka dialog

Evropianët janë të preokupuar tepër me veten, pohon eksperti për Evropën Juglindore, Erhard Busek. Në intervistë me “DW”, Busek flet për Kosovën dhe vendet...