Tahiri: Serbia duhet ta heq Kosovën nga Kushtetuta e saj

Ministrja për dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, i tha Radios Evropa Lirë se “është koha që Serbia ta nxjerr Kosovën nga preambula...

Presioni ndaj Merkelit rritet

Ç'do të thonë Mynihu, Vyrcburg, Reutlingen dhe Ansbachu për Kancelaren e refugjatëve Merkel? Nga ecuria e mëtejshme do të varet nëse ajo do të...

Turqia kërkon dënimin e një gazetari në Kosovë

Ambasada e Turqisë në Prishtinë i ka kërkuar qeverisë së Kosovës të dënojë drejtorin e gazetës online “Expres”, gazetarin Berat Buzhala për shkak të...

Filadelfia, pas tensioneve rishfaqet uniteti në Kuvend

Me fjalë ndjese dhe apele, demokratët bënë çdo gjë të mundshme për ta kthyer nga mosmarrëveshje në unitet ditën e parë të kuvendit duke...

65 vjet nga Konventa e Gjenevës për Refugjatët

"Marrëveshja për të Drejtat e Refugjatëve" u miratua më 28 korrik 1951 në Konferencën e jashtëzakonshme të OKB-së në Gjenevë dhe ajo hyri në...

Nica, Brexit dhe Ankara, çfarë po ndodh me botën?

Roberto Esposito Përse mundohemi kaq shumë, për të kuptuar atë që po ndodh? Ndoshta sepse faktet e këtyre javëve, nga Brexit tek Turqia, e deri...

Investimet do të kontribuonin në një ekonomi më aktive

Për të diskutuar mbi sfidat e identifikuara si vendimtare për të tërhequr investimet e huaja direkte, përpjekjet e mëtutjeshme të nevojshme për përmirësimin e...

Shokohet Japonia, i riu vret me thikë 19 persona, plagos 25 të tjerë

Japoni ka përjetuar një prej ngjarjeve më tragjike në dekada, teksa një 26-vjecar vrau me thikë 19 persona në një qendër ku trajtoheshin individët...

Trump kryeson në garën presidenciale ndaj Clinton!

Një sondazh i realizuar së fundmi nga gjiganti mediatik amerikan “CNN” ka treguar se kandidati republikan në garën presidenciale, Donald Trump, është tre për...

Ethet e garës presidenciale në SHBA, Sanders përkrahje Clinton

Senatori Bernie Sanders i ka ofruar përkrahje me plot pasion rivales së dikurshme partiake, Hillary Clinton duke folur në ditën e parë të Konventës...