Gjiganti kinez, Huawei padit qeverinë amerikane

Gjiganti kinez i telekomunikimeve, Huawei, ngriti padi kundër Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, për shkak të një ndalese që i kufizon agjencitë federale të...

Gjenerali jugosllav gjykohet si spiun i SHBA

Momcilo Perisiç, ish-shefi i shtabit të Ushtrisë Jugosllave dhe zv/kryeministër i Serbisë, doli në gjyq të mërkurën në Gjykatën e Lartë në Beograd nën...

Pakti për Brexit, 5 ministra britanikë japin dorëheqjen në shenjë proteste

Pak orë pasi kryeministrja britanike Theresa May deklaroi se kishte siguruar mbështetjen e kabinetit të saj qeveritar për një marrëveshje të vështirë “divorci” me...

Putin: Sondazhet i komplikojnë të gjitha

Në debatin rreth sanksioneve të reja amerikane ndaj Rusisë kreu i Kremlinit Vladimir Putin paralajmëroi për një përkeqësim në marrëdhëniet me SHBA-në. "Natyrisht kjo...

Procesi i privatizimit të pronave në Kosovë

Procesi i privatizimit në Kosovë, i kritikuar për menaxhim të dobët, është cilësuar nga ekspertë të fushës si dështim, në veçanti në veriun e...

Presidenti Trump shpall 5 dhjetorin, ditë zie kombëtare për Xhorxh H.W.Bush

Ish presidenti amerikan, Xhorxh Herbert Walker Bush vdiq në shtëpinë e tij në Hjuston, të Teksasit. Ai ishte 94 vjeç. Presidenti i 41-të i...

Prishtina “e vetmuar” në dialog pa SHBA-në

Përfshirja e drejtpërdrejtë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, krahas Bashkimit Evropian në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme,...

Çfarë po ndodh me ishullin e Maltës?

Mё 16 tetor 2017 shteti mesdhetar Malta humbi pafajёsinё e tij nё sytё e opinionit ndёrkombёtar. Gazetarja 53-vjeҁare Daphne Caruana Galizia u vra me...

Show i radhës i Ramës me Vuçiç një pabesi ndaj Kosovës

Një show folklorik i Ramës me Kryeministrin Vuçiç është zhvilluar dje në Beograd për qëndrimin mbi Trepçën. Përmes këtij show Rama synon që të...

NATO fillon manovrat ushtarake në Poloni

Polonia dhe më shumë se 20 vende anëtare të Aleancës së Atlantikut filluan sot, një stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë, si pjesë e...