CDU: Merkel të kandidojë për të katërtën herë

Në Unionin Kristiandemokrat e Kristiansocial po rritet presioni ndaj Kancelares Angela Merkel për të rikandiduar sërish për një mandat të ri në zgjedhjet e...

Kosovë, qindra milionat e investuara në KEK, të pamjaftueshme

Mbi 400 milionë euro llogariten investimet që janë realizuar që nga viti 2003 e këndej në termocentralet e Korporatës Energjetike të Kosovës. Ndërkohë që...

Mes Klinton e Trump ka dhe humor, batutat e darkës

Dy kandidatët për president Clinton dhe Trump ishin mbrëmë në një darkë tradicionale bamirësie në Nju Jork, e cila është bërë e njohur për...

A rrezikohet siguria e SHBA nga zgjedhjet: Flet Drejtori i Agjencisë amerikane të Zbulimit

Shqetësimet në rritje lidhur me garën e ashpër presidenciale në Shtetet e Bashkuara, të mbushur me dyshime mbi përvojën e kandidatëve dhe retorikën e...

Flota detare ruse provokon, Britania e NATO gati për luftë

Disa luftanije të Marinës ruse janë parë në afërsi të ujërave territoriale të Britanisë së Madhe. “Bëhet fjalë për aeroplanmbajtësen e vetme që ka Rusia,...

Këshilltari i Putin: Luftë para zgjedhjeve presidenciale

Një paralajmërim i frikshëm ka ardhur nga Rusia dhe është Sergei Aleksandrovich Markov, këshilltar i Presidentit rus, Vladimir Putin, që ka deklaruar se lufta...

Maqedoni, Prokurorja Speciale pengohet të hetojë aferën e përgjimeve

Prokurorja Speciale Publike e Maqedonisë, Katica Janeva, me ekipin e saj, për të tretën ditë me radhë është duke qëndruar në Drejtorinë Për Siguri...

Kosovë, tatimet, nga parregullsitë janë gjobitur 298 biznese

Administrata Tatimore e Kosovës njofton se është rritur numri i qytetarëve të Kosovës që raportojnë për parregullsitë tatimore. Nëpërmes një komunikate për mediat, ATK...

Tension në debatin e tretë, dita e zgjedhjeve duket e paparashikueshme

Debati i tretë dhe i fundit mes kandidatëve presidencialë, Hillary Clinton dhe Donald Trump filloi pa shtrëngim duarsh mes tyre, një shenjë e acarimit...

Ballkani në NATO, një çështje e menjëhershme

Eksperti për Ballkanin, Daniel Serwer, në një bisedë me Radion Evropa e Lirë, thotë se Kosova nuk duhet të shtyhet me Malin e Zi...