Merkel takim me Trump të shtunën

Kryediplomati i ri gjerman, Sigmar Gabriel, do të zhvillojë bisedime me administratën e presidentit të ri amerikan, Donald Trump në SHBA gjatë javës së...

Gjermani, SPD në prag të vdekjes

"Alte Tante" (tetoja plakë) kështu e quajnë me dashuri prej shumë dekadash gazetarët dhe anëtarët e partisë socialdemokracinë gjermane. Por kjo nofkë nuk i...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor mund të jetë iluzion

Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: "Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet", e përmbledh rregullisht Komisari i Zgjerimit të BE, Johannes Hahn motivin...

Vritet themeluesi i agjencisë së ISIS

Themeluesi i agjencisë së lajmeve të grupit militant Shtetit Islamik është vrarë, së bashku me të bijën, gjatë një sulmi ajror javën e kaluar...

SHBA-Kore e Veriut: Provokimet vazhdojnë

Edhe sa kërcënime do të jepen, derisa njëra palë vërtet t'i bëjë ato realitet? Ministri amerikan i Mbrojtjes, Mattis, paralajmëron "shfarosje", Koreja e Veriut...

Trump bisedë telefonike me Erdoganin për çështjen e kurdëve

Presidenti Donald Trump i tha të hënën Presidentit turk Recep Tayyp Erdogan të mos i keqtrajtojë kurdët pasi Shtetetet e Bashkuara të fillojnë tërheqjen...

Trump, goditje fatale planit Rama-Vuçiç për ndarjen e Kosovës, refuzon takimin me Thaçin

Presidenti Hashim Thaçi ka realizuar sot një foto me presidentin amerikan, Donald Trump. Thaçi nuk ka pasur takim me Trumpin, ndërsa me Zonjën e...

Mos qaj për Varshavën

Barbara Wesel Të krijohet përshtypja se qeveria polake dëshiron ta vërë në provë Komisionin Evropian. Institucionet e Brukselit janë "të famshme" që kujtojnë me fjalë...

BE-Kosovës: Më parë kushtet pastaj vizat

Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, si dhe ratifikimi i Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, mbeten dy kushtet...

18 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe

Tetëmbëdhjetë vjet më parë NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, duke shënuar kësisoj fillimin e fundit të luftës gati dyvjeçare në Kosovë....